Mobil bankacılık üzerinden soydular

Mobil bankacılık üzerinden soydular
Gaziantep'te bir kişinin kimlik bilgileriyle sahte ehliyet çıkararak SIM kartını yenileyen dolandırıcılar, internet bankacılığı üzerinden 150 bin lirasını çaldı. Şehitkamil ilçesi Fatih Mahallesi'nde yaşayan 34 yaşındaki yüzme antrenörü Mehmet Mutlu Azgın, 25 Ocak'ta GSM hattında bir sorun yaşanması üzerine, hattının ait olduğu iletişim merkezine başvuruda bulundu. Yaşanan sorunun olağan olduğunu söyleyen görevliler, yeni bir hat çıkarmak istediği sırada bir gün önce hattın yenilendiğini Azgın'a bildirdi. Bunun üzerine ilk olarak bankadaki hesabını kontrol eden Azgın, şok yaşadı. Banka hesabında 110 bin lira yüklü olmasına karşın hesabının eksilere düştüğünü gören Azgın, eşiyle birlikte yıllardır biriktirdiği parayı dolandırıcılara kaptırdığını anladı.

HAVALE VE EFT YAPILMIŞ
Hesabının bulunduğu banka şubesiyle görüşen Azgın, hesabındaki paranın bir saat içerisinde İstanbul'dan 3 ayrı kişiye 'araç bedeli' başlığında havale ve EFT ile gönderildiğini öğrendi. Adına düzenlenen ehliyetin fotoğrafına ve GSM hattının çıkarıldığı iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerine ulaşan Azgın, suç duyurusunda bulundu. Güvenlik kamerası görüntülerinde bereli ve sakallı bir kişinin İstanbul'daki bir GSM bayisine geldiği ve SİM kartı aldığı görüldü. İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, güvenlik kamerası ve dolandırıcının eşkal bilgileri doğrultusunda başlattığı soruşturma sürüyor.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ UYARDI
Azgın, çekilen kredi ile birlikte hesabından haberi olmadan 150 bin lira çalındığını söyledi. Hesabındaki parayı yıllardır eşiyle birlikte biriktirdiklerini ifade eden Azgın, "İş yerindeyken bir anda telefonum çalışmadı. Müşteri hizmetleri hattımı yenilerken yeni hat işlemi yapıldığını öğrendim. Hemen en yakın ATM'de hesabımı kontrol ettiğimde eksi bakiyelerde olduğunu gördüm. 40 bin lira kredi çekildiğini ve kredi kartımdaki bakiyenin de tamamen kullanıldığını söylediler" dedi.
BİZE ULAŞIN