Verimsiz tarlalarda balık yetiştirilecek

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde tarıma elverişli olmayan arazilerde tarla balıkçılığı yapılacak. Kurulacak özel havuzlar 15-20 bin kişiye istihdam sağlayacak

Verimsiz tarlalarda balık yetiştirilecek
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 15-20 bin kişiye istihdam sağlayacak olan 'Tarla balıkçılığı' için harekete geçtiklerini açıkladı. Türkiye'de birkaç ilçede bulunan tarla balıkçılığını Yumurtalık'ta hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Vali Mahmut Demirtaş, "Geliri ve katma değeri çok yüksek olan bir iş. 15-20 bin kişinin istihdam edilmesi söz konusu. Adana için önemli olan bir projeyi geliştirmek istiyoruz. Bunun için de kolları sıvadık" dedi.

HAVUZDA BÜYÜTÜLECEK
Tarla balıkçılığı için Yumurtalık ilçesinde 25 bin dekarlık boş alan bulduklarını ifade eden Demirtaş, "Tarıma elverişli olmayan alanlarda deniz standartlarına uygun havuzlar yapılacak. Derinliği 2, genişliği 4 metre. Bu tuzlu havuzlara yavru balıklar atılacak. Denizde değil burada büyüyecekler. Adana için büyük bir şans. En azından 15-20 bin kişiyi istihdam edeceğimizi düşünüyorum. Bunun dışında kafes balıkçılığı üzerine de çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu. Adana'nın farklı sektörlerde de faaliyet alanları geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Demirtaş şunları söyledi: "Bunun için katma değeri yüksek ürünler üretmemiz gerekir. Bizim en büyük hatalarımızdan biri tarlaya her yıl aynı ürünü ekmemiz. Aynı ürünü başka iller de ektiği için ürün tarlada kalıyor. Şu an Tarım Bakanlığımızın desteğiyle seracılığı geliştirdik. Bölgemizde çok ciddi anlamda muz yetiştiriciliği var. 15-20 dönümlük kapalı seralar yapıyoruz ve iyi verim elde ediyoruz. 15 dönümlük muz serası bin dönümlük buğdaya eşit."

İHRACAT 3 KAT ARTACAK
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, bölgede su ürünleri sektörünün desteklenmesinin önemini vurguladı. Yamanyılmaz, "İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi ile bir araya geldik. Karataş ve Yumurtalık'ta kıyı kesimlerdeki araziler üzerinde havuzlar kurarak bu havuzlarda levrek, çipura, karides gibi deniz ürünleri yetiştirilmesi için çalışmalara başladık" dedi. Proje ile yıllık 850 milyon dolar olan balık ve su ürünleri ihracatını orta ve uzun vadede üç katına çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Yamanyılmaz, "Özellikle potansiyelinin çok altında olan 4 milyon dolarlık karides ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. 2017 yılında 11 ülkeye ihraç ettiğimiz karidesin, dünya karides ithalatında lider konumda olan Japonya, Kore, Yeni Zelanda ve İsviçre gibi pazarlara da açılması sağlanacaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN