Sulama kanallarına ölüm erken geldi

Adana’da her yıl yaz aylarında onlarca kişinin boğulduğu sulama kanalları bu yıl erken can aldı. Yetkililer, ailelerin duyarlı olmasını istedi

Sulama kanallarına ölüm erken geldi
Adana'da her yıl onlarca gencin yaşamını yitirdiği DSİ'ye ait sulama kanalları bu kez erken can almaya başladı. 3 gün önce 13 yaşındaki 6'ncı sınıf öğrencisi Halil Demirtaş'ın boğularak hayatını kaybetmesi üzerine gözler bir kez daha sulama kanallarına çevrildi. Kanalların çevresinde alınan koruyucu tedbirlerin ölümlere engel olmadığını belirten yetkililer, ailelerin bilinçli ve duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

İLK KURBAN HALİL
Bu yıl sulama kanallarının ilk kurbanı ortaokul öğrencisi Halil Demirtaş oldu. Okul çıkışı Yüreğir'e bağlı Sümbül Caddesi'nden geçen sulama kanalına giren Demirtaş çırpınmaya başladı. Görenler suya atlayıp kurtarmak istedi ancak küçük çocuk gözden kayboldu. Su altı polisleri ve CANKUR ekipleri, 2 saat sonra Demirtaş'ın cansız bedenini suya girdiği yerin 4 kilometre uzağında buldu. Acı haberi alan yengesi Meral Zeren, "Ben annesine ne diyeceğim" diyerek gözyaşı döktü. Halil Demirtaş'ın ölümü sulama kanallarını bir kez daha gündeme getirdi. Özellikle Kıyı Boyu Caddesi, Mavi Bulvar, Öğretmenler Bulvarı, Ege Bağatur Köprüsü ile Gülbahçesi Mahallesi ile Şakirpaşa Havalimanı'nın arkasından geçen sulama kanallarında her yıl onlarca feryat yükseliyor. Suya giren çocuklar kimi zaman çevreden geçen vatandaşlar ya da arkadaşlar tarafından kurtarılırken, şanslı
olmayan çocuklar da hayatlarının baharında yaşama veda ediyor.

'YALNIZ BIRAKMAYIN'
Tarım arazilerini sulamak amacıyla yapılan kanalların yüzmeye elverişli olmadığını belirten yetkililer ailelere büyük görevler düştüğünü belirterek, "Koruyucu önlem alınmasına rağmen maalesef boğulmaların önüne geçilemiyor. Aileler özellikle küçük yaştaki çocuklarını yalnız bırakmamalı. Sulama kanallarının bulunduğu bölgelerde oturan aileler çocuklarını bilinçlendirmeli. Önemli olan çocukların kanala girmemesini sağlamak" diyerek uyarılarda bulundu.

15 GÜNDE 6 KİŞİ ÖLDÜ
Geçtiğimiz yıl 22 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında 6 kişi yaşamını yitirirken geride gözü yaşlı aileler bıraktı. İşte hayatlarının başında yaşama veda edenler: 22 Haziran: Serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Ege Bağatur Bulvarı üzerindeki sulama kanalına giren 15 yaşındaki Ramazan Adlan'ın cenazesi bir gün sonra su altı polisi tarafından yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulundu. 24 Haziran: 15 yaşındaki Emrah Altun, Karataş yolu üzeri Sakızlı köyünden geçen sulama kanalında, 17 yaşındaki Suriye Uyruklu Abdullah Roşhed ise Ege Bağatur Bulvarı üzerindeki kanalda boğuldu. 3 Temmuz: Ortaokul 7'nci sınıf öğrencisi Soner Can, Gülbahçesi Mahallesi'nden geçen kanala arkadaşlarıyla birlikte girdi. Bir süre sonra batıp çıkmaya başlayan talihsiz çocuğun cesedi su altı polisi tarafından 1 kilometre ilerideki köprünün altında bulundu. 4 Temmuz: Yine Gülbahçe Mahallesi'nde serinlemek için kanala ayağını uzatan ve dengesini kaybeden 14 yaşındaki Umut Şimşek diğer çocuklar gibi boğularak yaşama veda etti. 5 Temmuz: Seyhan ilçesi Kıyıboyu Caddesi üzerindeki kanalın kenarında iki arkadaşıyla birlikte zaman geçiren Suriye uyruklu Abdul Karkamız (18) dengesini kaybedince suya düştü. Yüzme bilmeyen Karkamız akıntıya kapılarak kayboldu. Suriyeli gencin cesedi bir gün sonra Dörtağaç köyü yakınlarında bulundu.
BİZE ULAŞIN