Hâkim ve savcılara asma kilit büyüsü

Adana Adliyesi’nin bahçesindeki korkuluklar ‘okunmuş’ asma kilitlerle doldu. Sanık yakınlarının, tılsımlı kilitlerle hâkim ve savcıların kararını etkilemeye çalıştığı öğrenildi

Hâkim ve savcılara asma kilit büyüsü
Adana Adliyesi'ndeki duruşmalara gelen sanık yakınları adliye bahçesindeki demir parmaklıkları dilek ağacı gibi kullanmaya başlayınca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Sanık yakınlarının, davalarında lehlerine karar vermesi için hâkimlerin ve savcıları etkilemek amacıyla 'asma kilit büyüsü' yaptırdıkları anlaşıldı. Adliye görevlileri, önce anlam veremedikleri asma kilitleri demir makasıyla teker teker yerinden çıkardı. Görevlilerin kestiği her kilit, ertesi gün daha fazla olarak ortaya çıktı.

KAMERALARA YANSIDI
Çevresi kameralarla izlenen Adana Adliyesi'nde özellikle kadınların demir korkulukların yanına gelerek bir şey takıp, oradan ayrıldıkları gözlemlendi. Kadınları izlemeye alan güvenlik görevlileri, korkulukların yanına gittiklerinde parmaklıklara asma kilit takıldığını gördüler ancak başta bir anlam veremediler. Olay birçok kez tekrarlandı ve adliye görevlileri asma kilitleri demir makaslarıyla keserek çıkardı. Aynı olayın tekrarlanması üzerine asma kilidi çıkarmaya giden görevliler, bir kadının beddua ederek, "Ben o kilidi Mardin'de hocaya okutup getirdim. Niye çıkartıyorsunuz? Hocaya 300 TL verdim" diye konuşunca işin sırrını çözdü. Sanık yakınlarının 'asma kilit büyüsü'nü hâkim ve savcıların iradesini bağlamak ve kendi lehlerine karar vermesini sağlamak için yaptıkları ortayı çıktı. Kilidi demir parmaklıklara asan kadınların, anahtarını da Seyhan Nehri'ne attıkları öğrenildi. Adliye görevlileri asma kilit büyüsünden medet uman sanık yakınlarını takibe aldı. Görevliler hemen her gün parmaklıklara asılmış yeni bir kilit çıkarırken, davaları takip etmek isteyen bazı sanık yakınlarının adliye girişinde yapılan üst aramalarında da kilitler bulundu.
BİZE ULAŞIN