Hakkari-çukurca Karayolunda Çalışmalar

Karayolları Genel Müdürlüğü, Zap vadisinden geçen sık sık ölümlü kazaların yaşandığı Hakkari-Çukurca karayolunun riskli bölümlerinde bariyer çalışması başlattı. Yapılan bariyerle araçların Zap suyuna uçmasının önüne geçilecek. Son olarak geçen mayıs ayında meydana gelen 7 kişinin yaşamını yitirdiği iki kazanın ardından dikkatlerin çekildiği ve halk arasında ‘Ölüm yolu’ olarak adlandırılan Hakkâri-Çukurca karayolunun 20. kilometresinden itibaren kaza riski olan bölgelere 75 santimetre yüksekliğinde çelik bariyer yapılıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmanın bir ay içerisinde bitmesi bekleniyor.
Hakkari- Çukurca karayolu üzerinde toplam 7 buçuk kilometrelik alanda bariyer çalışması yapacaklarını anlatan Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü çalışanı Hasan Erdoğan, şimdiye kadar bir kilometrelik alanda bariyer döşediklerini söyledi. Çalışmalar ile ilgili bilgi veren Erdoğan,”Bariyerler yol güvenlik sitemlerinin bir parçasıdır. Esnek çelikten yaptığımız bariyerleri özelikle virajlı bölgelere kuruyoruz. Bu bariyer ölüm riskini ortadan kaldırıyor” dedi.
‘GEÇ OLDU AMA İYİ OLDU’
Çalışmanın yapıldığı bölgeden geçen Hidayet Tatlı isimli vatandaş ise yolda bariyer çalışmasının yapıldığını gördüğünü belirterek "Buna çok sevindim. Yolun bariyersiz olmasından dolayı yıllardır bu bölgede yaşanan kazalar nedeniyle çok sayıda kişiyi kaybettik. İnşallah bu bariyerler bundan sonra can kaybını önler geç oldu ama iyi oldu” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN