Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Tercih Danışmanlığı Hizmeti

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yerleştirme esas puanlarının açıklanmasının ardından, 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında öğrencilere ve velilere tercih danışmanlığı hizmeti verileceği belirtildi.
Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizi TEOG sınavına en iyi şekilde hazırlamak için tüm imkanları seferber ettiklerini söyledi.
Öğrencilerin sınava en iyi şekilde hazırlanmaları için takviye kurslarda öğretmenlerin büyük bir emek verdiğini belirten Kurtaran, "Sınava hazırlık sürecinde tüm okullarda ortak deneme sınavlarıyla öğrencilerimizin durumunu değerlendirdik ve alınması gereken tedbirleri imkanlarımız ölçüsünde aldık. Okul idarecilerimizle sınav öncesi ve sınav sonrası yapılacak çalışmaları dönem boyunca değerlendirdik" dedi.
Rehberlik öğretmenleri tarafından öğrenci ve velilere yönelik TEOG sistemi ile ilgili eğitim düzenlendiğini anlatan Kurtaran, şöyle konuştu: "Öğrencilerimiz başta olmak üzere bu süreçte emeği geçen öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin, velilerimizin ve müdürlüğümüzün çabalarının karşılığını bulması doğru tercih yapılmasına bağlıdır. Tercih danışmanlığı süreci, mesleki rehberlik hizmetleri kapsamında yürütülen çalışmaların sonuçlarının aktarılacağı önemli bir zaman dilimidir. Özellikle orta öğretime geçecek olan öğrencilerimizin kendi ilgi, yetenek ve kabiliyetlerine göre doğru tercih yapması üniversite hayatı öncesi büyük bir önem arz etmektedir. Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de TEOG tercih danışmanlığı komisyonları oluşturulmuştur. Komisyonlarımız mesai saatlerinde öğrenci ve velilerimize tercih danışmanlığı hizmeti verecektir. Öğrencilerimiz yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili ilimizde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir. Öğrencilerimiz 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında 25 okul tercih yapabilecek ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklar. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerimizin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekmektedir.”
"HER YIL OLDUĞU GİBİ BU YILDA TERCİH HİZMETİ VERİLECEKTİR"
YGS-LYS tercihi yapacak öğrencilere yönelik her yıl olduğu gibi bu yıl da müdürlüğe bağlı rehberlik ve araştırma merkezinde tercih danışmanlığı hizmeti vereceklerini ifade eden Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrencilerimize yönelik oluşturulan komisyonumuz mesai saatlerinde hizmet verecektir. Son olarak ifade etmek isterim ki, öğrencilerimiz geleceklerini tercih edecekler, doğru tercih mutlu ve başarılı bir gelecektir. Tüm öğrenci ve velilerimizi doğru tercih için tercih danışmanlığı hizmetinden yararlanmaya davet ediyorum. TEOG yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos’ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos’ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos’ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak. GS-LYS Yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde açıklanacak.”
BİZE ULAŞIN