Yütso’dan Sınır Kapısı Ve Havalimanı Açıklaması

  1. Haberler
  2. Hakkari
Çarşamba 30.09.2015 17:08 ABONE OL
Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (YÜTSO) Başkanı Salih Özdemir, güvenlik nedeniyle geliş gidişlere kapatılan sınır kapısı ve havalimanıyla ilgili açıklama yaptı. Özdemir, Esendere Sınır Kapısının kapanmasının ilçedeki tüccarlar ve oda üyelerini olumsuz etkilediğini söyledi.
Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (YÜTSO), bölgede son zamanlarda artan olaylar nedeniyle iki aydır kapalı olan Selahaddin Eyyubi Havalimanı ve Esendere-İran Sınır Kapısı ile ilgili YÜTSO toplantı salonunda basın açıklaması düzenledi. YÜTSO Başkanı Özdemir, sınır kapısının kapanmasının ilçede ticaretle uğraşan yurttaşları kötü etkilediğini söyledi.
‘TİCARET DURMA NOKTASINA GELDİ’
Çözüm sürecinde sağlanan barış ortamıyla beraber ilçede umut vaat eden güzel gelişmelere şahit olduklarını belirten Özdemir, şöyle konuştu:
“Ticari sirkülasyonun hızlı bir şekilde ilerlediği ve ilçemizin ülke genelinde tanınır hale geldiği herkesce malumdur. 2014 yılı ihracat rakamları 359.175.104 dolar. İhracatın önemli bir kısmını madencilik sektörü oluşturuyor ve ihracatın kalbinin attığı bölge konumundayız. Maden sektöründeki canlılık bizler için umut vericiydi. Ama maalesef bu durum karşısında ilçemizdeki ticaretin neredeyse bütün dinamikleri durma noktasına geldi. Yaşanan çatışmalar sonucunda ticaret durma noktasına geldi. Havaalanı, Organize Sanayi Bölgesi ve ardından İç gümrükleme içinde yaptığımız çalışmaların meyvelerini alacakken bir anda ilçeyi maalesef etkisi altına alan kaos ortamı neşter gibi ticaretimizin belini kırmıştır. Tüccarımız, esnafımız çekini ve bankalara olan kredilerini ödeyemez durumda ve ihracatçımız maalesef ihracatını yapamamıştır. Haliyle bu olumsuzluk ilçe insanımızı etkilemiştir."
Yaşanan durumdan oldukça endişeli ve üzgün olduklarını anlatan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İlçede ciddi bir ekonomik kriz yaşanmaktadır ve bu bütün bölge genelinde hissedilmektedir. Bu krizin yaratmış olduğu etki ile insanlar mutsuz ve üretemez duruma gelmiştir. Huzur ortamı ile beraber yatırımcıları buraya çekmeye başlamışken ve daha güzel projelere imza atmayı hedeflemişken, açıkçası ilçemizin can damarlarından biri olan Esendere Sınır Kapısının böyle bir muameleye maruz kalması bizi ciddi sıkıntılara sokmuş ve üzmüştür. Adeta bölge insanını cezalandıran bir hal almıştır. Bunu hak etmiyoruz.”
SINIR KAPISINI ‘AÇIN’ ÇAĞRISI
Hiçbir şekilde ticaretin ve insan giriş-çıkışının yapılmadığı bir durumla karşı karşıya olduklarını belirten Özdemir, “İran pazarına girmekte çektiğimiz sıkıntı bir yana, İranlı vatandaşların da ilçemizde alışverişleri sekteye uğramıştır. Her anlamda bir düşüş söz konusu ve piyasalardaki bu durgunluk artık bizi ciddi anlamda tedirgin etmektedir. Bilinmelidir ki para huzurlu limanları sever. Eğer bir yerde huzur yoksa ticarette yoktur, ticaret yoksa yaşam kalitesi yoktur. Bu nedenle de; Esendere Sınır Kapısının bir an önce açılması için hükümet yetkililerine çağrıda bulunuyoruz” dedi.
Güvenlik nedeniyle İran sınırındaki Esendere sınır kapısı 50 gündür tüm geçişlere kapatılırken, Selahattin Eyyubi Havalimanında iki aydır uçuş yapılmıyor.

HAKKARİ NAMAZ VAKİTLERİ