SDÜ Rektörü Çarıkçı’nın Hedefleri

SDÜ Rektörü Çarıkçı’nın Hedefleri
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlker Çarıkçı, akademik niteliği yüksek bir ekip kurmaya çalıştıklarını belirterek, " Üniversitenin bilim ve sanat merkezi, cazibe merkezi olmasını istiyoruz" dedi.
SDÜ’nün yeni Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, basın mensupları ile ilk kez SDÜ Konukevinde düzenlenen iftar programında bir araya geldi.
Burada konuşan, Süleyman Demirel Üniversitesi’ne(SDÜ) ilişkin projeleri ve yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. İlker Çarıkçı, ekiplerin oluşturulup, projelerin masaya yatırıldığını söyledi.
SDÜ’de akademik dilin konuşulacağını belirten Çarıkçı, " Yaklaşık 5 bin personeli, 70 bin öğrencisi olan devasa bir yapıdan bahsediyoruz. Isparta açısından da çok çok önemli bir yapı, hem ekonomik, hem sosyal hayatın birinci derecede belirleyen bir yapı üniversite. Üniversite olmadan bir çok şeyin kayıp olacağını değerlendiriyoruz. Üniversite yönetimi için iyi bir ekip kurmaya çalışıyoruz. Akademik niteliği yüksek bir ekip kurmaya çalışıyoruz. Üniversitenin bir bilim ve sanat merkezi olması, bir cazibe merkezi olmasını istiyoruz. O yüzden üniversitede sadece akademik dil konuşulacak, akademik sorunlar dile getirilecek. Şeffaf olacak üniversite. Bunu zaten uygulamaya başladık. Senato kararları, yönetim kurulu kararları, döner sermaye işletmesinin kararları basına ve kamuoyuna açıklanıyor. Bu noktada şehre zarar veren çalışmalar olmayacak. Bunu zaten seçim döneminde vaat etmiştik. Sizlerinde desteği ile iyi işler yapabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.
GÜLAR ASLINA DÖNDÜ
Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Merkezi’nin (GÜLAR) artık sadece gül ve gül ürünleri üzerine araştırma yapacağını, ürettiği ürünleri satmayacağını belirten Çarıkçı," GÜLAR bundan sonra ürün çıkartılmasına yardımcı olacak. Laboratuvar çalışmaları yapacak bir araştırma merkezi olarak faaliyet gösterecek" dedi.
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin(YBEM)yapması gereken işlerin çok dışına çıktığını belirten Çarıkçı, "YBEM sadece piyasanın yapamadığı işleri yapan merkez olacak. Örneğin Çince, ticari İngilizce, ileri Arapça, iş sağlığı ve güvenliği gibi eğitimleri veren bir kurum olacak. Kendi asli işine dönecek. YBEM’i bundan sonra piyasa ile rekabet edecek işlerde görmeyeceksiniz" diye konuştu.
GÜL VADİSİ PROJESİ SONLANDIRILDI
BAKA destekli SDÜ projesi Gülvadisi projesinin tarafların taahhütlerini tamamlayamadığı için sonlandırıldığını aktaran Çarıkçı, " Gülvadisi zaten sadece üniversite ve BAKA’nın altından kalkabileceği bir proje değildi. Köprüler oteller falan ciddi maliyeti olan bir proje idi. Biz BAKA ile laboratuvar projesi üzerinde çalışmaya başladık" dedi.
BİZE ULAŞIN