Gülden Sonra Lavanta Ve Kiraz Turu

ISPARTA (İHA) – Isparta’da Uzakdoğulu turistler için gül hasadının ardından lavanta ve kiraz bahçelerine tur düzenleniyor.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Batı Akdeniz’de turizmin yıla yayılması için kültür, sağlık ve diğer alternatif turizm alanlarında tanıtım faaliyetleri kapsamında gülün yanı sıra kiraz ve lavantanın da turizm ürünü olması için adımlar atıyor. Kültür ve yerel yaşam motiflerine ilgi duyan Uzakdoğulu turistleri Batı Akdeniz’e çekerek, turizmi yıla yaymak amacıyla alternatif turizm stratejisini sürdüren BAKA, Isparta’da gül turizminin ardından ‘kiraz ve kiraz çiçeği’ ile ‘lavanta’ turizmini de başlattı. Isparta bölgesinde tarımı hızla gelişmekte olan lavanta ile kirazın da turizm ürünü olmasıyla, Mayıs ayında gül sezonuyla başlayan ve 1 buçuk ay süren turizm hareketliliğinin 2 ay daha devam etmesi hedefleniyor.
KİRAZ VE LAVANTA
Kiraz çiçeklerini görüp fotoğraf çekilmek için Isparta’nın Uluborlu ilçesine gelen yabancı turistler, kiraz hasadı için de gelmeye başladı. Tayvanlı turist kafilesi Uluborlu’da kiraz hasadına katıldı. Lavanta üretimi ve lavanta vadisini andıran tarlalarıyla adından söz ettiren Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyüne de turlarla yabancı turist geliyor. Lavanta turizminde tur programıyla Kuyucak’a 3 otobüs turist geldi. Tayvanlı turistler, mor rengin hakim olduğu tarlada lavanta toplayıp bol bol fotoğraf çekildi. Köyde kendilerine ikram edilen gözleme ile lavanta çayının da tadına bakan ve lavanta ürünleri ile el örgüsü ürünlerden satın alan Tayvanlı turistler, “Lavanta bahçelerini çok güzel bulduk. Buradaki lavantalar kokularıyla daha güzel” dediler. Keçiborlu’da Yörük çadırında yöresel lezzetlerin tadına bakan Tayvanlı turistler, beşik gibi otantik eşyalara ilgi göstererek bol bol fotoğraf çektirdi.
BİZE ULAŞIN