14 Yaşındaki Çocuk, Annesinin Öldürüldüğü Anları Gözyaşlarıyla Anlattı

İstanbul’da, iki çocuğunun annesi kadını kurşun yağmuruna tutup firar eden şahıs ile kardeşini cinayete azmettirdiği iddia edilen zanlının yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada tanık olarak dinlenen çiftin 14 yaşındaki oğlu, annesinin öldürüldüğü günü anlatırken gözyaşlarını tutamadı.
Başka bir suçtan aldığı ceza nedeniyle 3 yıl önce Irak’a kaçan Ayhan Ş., 6 Şubat 2015’te Alibeyköy’deki evine dönerek 36 yaşındaki eşi Cemile Canan Ş.’yi 22 kurşunla öldürüp firar etti. Olaya ilişkin başlatılan soruşturmada firari sanık Ayhan Ş. hakkında kasten öldürme, kardeşi Altan Ş. hakkında ise azmettiricilikten dava açıldı.
İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuksuz sanık Altan Ş. ve taraf avukatları hazır bulunurken, mahkeme başkanı firari sanık Ayhan Ş.’nin yakalama kararının devam ettiğini açıkladı.
Duruşmanın başlamasının ardından kardeşi Ayhan Ş.’yi eşini öldürmesi için azmettirdiği iddia edilen tutuksuz sanık Altan Ş.’nin ifadesi alındı. Altan Ş. ifadesinde suçlamayı reddederek, “Ayhan Ş. benim abimdir, ancak bu olayla ilgili hiçbir bağlantım bulunmamaktadır. Beni, hala küs olduğum babam bilinçli olarak bu olayın içerisine çekmek istemektedir. Kendisi eroinmandır. 40 yıldır maddi manevi bizi tüketmiştir. Babamla aynı binada yaşıyoruz. Emine Canan Ş. de bizimle birlikte aynı binada oturuyordu” dedi.
“YENGEM ÖLDÜĞÜ İÇİN ÜZGÜNÜM, SİLAHI BEN TEMİN ETMEDİM”
Olay tarihinde kardeşi Ayhan Ş.’yi hiç görmediğini öne süren tutuksuz sanık Altan Ş., “Abimle uzun süredir de görüşmüyoruz. Olay tarihinde eşim yeni doğum yaptığı için onu hastaneye götürecektim. Ablam Zahide Ö.’nün evine yardım istemeye gittim. Yeğenim, ablamın evde olmadığını, bizim evden silah sesleri geldiğinin telefonla bildirildiğini söyledi. Bunun üzerine ben hemen evime gittim. Kardeşim Ayhan’ın kapısı kapalıydı. Tekmeledim ancak açamadım. Babam polislere beni gösterip ‘Olayı bu yaptı, bunu alın’ dedi. Abimin eşini neden öldürdüğünü bilmiyorum. Abime yengem hakkında herhangi bir bilgi vermem ya da silahı temin etmem söz konusu değildir. Yengemin ölmesinden dolayı üzgünüm. Geride kalan yeğenlerimi gördüğüm zaman onlara da üzülüyorum” dedi.
14 YAŞINDAKİ ÇOCUKTAN YÜREK BURKAN SAVUNMA
Duruşmada daha sonra tanık olarak dinlenen Cemile Canan Ş.’nin oğlu C.Ş.(14) babasının annesini sürekli dövdüğünü söyledi. Babasının 3 yıldır Irak’ta olduğunu ve iki kez ailecek babasının yanına gittiklerini aktaran C.Ş., Irak ziyaretlerinde bile babasının annesine şiddet uyguladığını kaydetti. Duruşmada olay gününü anlatan C.Ş., “3 yıl sonra babam ilk kez eve geldi, bana ve kardeşime sarıldı. Eve girince annemin kollarını iple bağladı. Biz çok kızdık ve açmasını istedik” diye konuştu.
“BABAM ANNEMİ BAĞLAMASIN DİYE SİNİRDEN ELLERİMİ PARÇALADIM”
Hakimin, “Babanın, anneni bağlamasına neden engel olmadınız” sorusuna C.Ş. ağlayarak “Yapma dedim sinirden ellerimi parçaladım ama yaptı” dedi. C.Ş. ifadesinin devamında, “Sonra babam bizi yan odaya gönderdi. Yarım saat kadar baş başa konuştular. Biraz zaman geçince tekrar yanlarına gittiğimizde babam bize aşağı inmemizi söyledi. Biz istemeyince babam bizi zorla dışarı çıkardı. Bir şeyler olacağını hissettim ve kardeşimi amcama bıraktım” dedi.
“SİLAH SESİ DUYUNCA DİREKT ANLADIM”
“Bir şeyler yapmam gerekiyordu” diyen C.Ş., “Akrabalarıma haber vermek için komşudan telefonu alıp amcamı, halamı ve dedemi arayıp babamın eve geldiğini ve anneme bir şey yapacağını, acilen bize gelmelerini söyledim. Ben telefonla konuşurken silah sesi duydum direkt anladım. Silah sesinden sonra babam binadan çıkmış koşuyordu. Çıplak ayakla babamın peşinden koştum ama nereye gittiğini göremedim” şeklinde konuştu.
SANIKLARIN BABASI: “35-40 SENE CEZA ALSINLAR”
Altan ve Ayhan Ş.’nin babası Abdülkerim Ş. ise tanık olarak verdiği ifadesinde oğullarının ceza almasını istedi. Oğlu Altan’ın, Ayhan’ı telefonla arayarak sürekli gelini hakkında doldurduğunu öne süren Abdülkerim Ş., “Altan olmasaydı bu olay olmazdı. 7 gelinim var, Cemile benim gözbebeğimdi. İki oğlum da 35-40 sene ceza alsın” ifadelerini kullandı.
“FİRARİ SANIK HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILSIN”
Duruşmada daha sonra diğer tanıklar dinlendi. Müştekilerin avukatı Ömer Faruk Yıldırım, sanık Ayhan Ş.’nin Irak’ta bulunduğunu ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını isterken, sanık Altan Ş.’nin ise tutuklanmasını talep etti. Sanık Altan Ş.’nin avukatı ise müvekkili hakkında soruşturma aşamasında çıkarılan adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını istedi.
MAHKEME ALTAN Ş.’NİN ADLİ TEDBİRİNİ DE KALDIRDI
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Ayhan Ş. hakkında çıkarılan yakalama kararının beklenilmesine ve yurt dışı adresinin araştırılması için emniyete yazı yazılmasına hükmetti. Sanık Altan Ş. hakkında soruşturma aşamasında çıkarılan adli kontrol hükümlerinin, savunması alındığı için kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
İDDİANAMEDEN
Eşini öldürüp firar eden sanık Ayhan Ş. hakkında “kasten öldürme” suçunu işlediği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve ruhsatsız silah taşımak suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor. İddianamede, Ayhan Ş.’nin kardeşi Altan Ş. hakkında ise kasten öldürme suçuna iştirak ve ruhsatsız silah taşımak suçundan 16 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.
BİZE ULAŞIN