Kartal’da Bım Teknolojisinin Kullanımı Semineri Gerçekleştirildi

Kartal’da Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası kapsamında “Enerji Ve Sürdürülebilirlik Çerçevesinde BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Teknolojisinin Kullanımı” konulu seminer gerçekleştirildi.
Kartal’da 15-19 Haziran 2015 “Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası” kapsamında Kartal Belediyesi tarafından “Enerji Ve Sürdürülebilirlik Çerçevesinde BIM Teknolojisinin Kullanımı” konulu seminer gerçekleştirildi.
Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde konuşma yapan Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt, “Dünyada bu etkinliğe 12 farklı ülkeden 21 şehir ve 7 AB projesi destek olmaktadır. Bu etkinlikler enerji verimliliği konusunda toplumda farkındalık oluşturması bakımından oldukça önemlidir. Gelişen ve dönüşen dünyada kentler ve mekanlar büyük dönüşüm içerisindedir. Kartal’da da büyük bir dönüşüm ve değişim başladı. Böylesi büyük ölçekli bir dönüşüm içerisinde binlerce metrekare, yüzlerce paydaş ve milyarca lira nasıl yönetilir, nasıl denetlenir, nasıl sürdürülebilir? Tam da bu noktada tüm dinamikleri yürüten, analizleyen ve hatta denetleyen bir model olarak yapı bilgi modeli, yerel modeli yerel yönetim olarak gündemimizdedir. Biz de Kartal’ı yöneten belediye olarak bilgi ve ekipmanlarımızla bu dönüşüme hazırız. Bu dönüşüm için ve gelişim için şu anda da Kartal Belediyesi olarak büyük bir çaba ve başarı içerisinde bunu yürütmekteyiz. Ayrıca belediyeniz yenilikçi ve teknolojik tüm gelişmeleri, şeffaf yönetim anlayışla takip etmektedir. Bu doğrultu da bir modele de lider olmak amacıyla bu etkinliği düzenleyerek tüm paydaşlar arasında farkındalık oluşturmak istiyoruz” dedi.
Açılış konuşmasının ardından Kartal Belediyesi’nden Burak Korkmaz, Kamu ve BIM konusuyla ilgili sunum gerçekleştirdi. Korkmaz’ın ardından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü’nden Prof. Hatice Sözer ise, “Örneklerle Enerji Bina Tasarımı ve Yenilebilir Sistemlerin Yaratıcı Tasarım Teknikleriyle Binalara Entegrasyonu” konulu sunumunu gerçekleştirdi.
Avrupa Komisyonu tarafından enerji verimliliği, yenilenebilir enerji gibi konularda çeşitli aktiviteler organize edilmektedir. Kartal Belediyesi, R2CITIES-Yerleşim Alanlarının Yenilenmesi: Sıfır Enerji Tüketen Şehirlere Doğru Projesi’nde ortak olarak yer alır. Proje ile yerleşim alanlarında yeni yalıtım ve alternatif enerji kullanım yöntemleriyle enerji verimliliğinin arttırılması ve oluşacak modelin ulusal ve uluslararası ölçekte yaygınlaşmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Seminer süresince, enerji ve sürdürülebilirlik bağlamında tasarım, uygulama ve işletme süreçlerinde BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) kullanımı ve girdi-çıktıları hakkında çeşitli sunumlar gerçekleştirilecektir. Yerel otoritenin karar alma ve denetleme politikalarının, yapı sektöründeki profesyonellerin inşaat süreçlerinin planlaması ve uygulamasında enerji etkin, sürdürülebilir, şeffaf bir çerçevenin farkındalığı oluşturulacaktır.
Programa, Kamu Kurumları, üniversiteler, R2CITIES proje ortakları, Kartal’da ilgili konularda faaliyet gösteren firmalar, Sivil Toplum Kuruluşları, Kartal halkı, yerel ve ulusal basının katılım sağlaması beklenmektedir.
Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası’na 12 farklı ülkeden 21 şehir ve 7 AB projesi destek olmaktadır. Bu etkinlikler enerji verimliliği konusunda toplumda farkındalık oluşturulması açısından oldukça önemlidir.
BİZE ULAŞIN