Murat Hazinedar: “Bana İtibar Suikastı Yapmaya Çalışanlar, Amacına Ulaşamayacak”

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, hakkında çıkan haberlerle ilgili yaptığı açıklamada, çıkan haberin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Belgelerle konuya açıklık getiren Hazinedar, “Bana itibar suikastı yapmaya çalışanlar, amaçlarına asla ulaşamayacak” dedi.
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, bir internet sitesinde yer alan, kendisiyle ilgili haber hakkında açıklama yaptı.
Başkan Murat Hazinedar tarafından yapılan açıklamada, “odatv.com sitesinde dün çıkan bir haberde, benim Beşiktaş Belediye Başkanı olmadan önce yılda sadece 21 bin TL vergi veren bir avukat iken, göreve geldikten bir yıl sonra, Beşiktaş’ta 5 milyon TL’ye villa aldığım vurgulanarak, “ Benim görevimi kötüye kullanarak, haksız zenginleştiğim, yani yolsuzluk yaptığım “ izlenimi yaratılmak istenmiştir. Peki, gerçek ne? 30 Mart 2014 tarihinde, Beşiktaş Belediye Başkanı seçildikten sonra, yasa gereği, Beşiktaş Kaymakamlığına, kendim ve eşim adına mal beyanında bulundum. Bu beyan, özetle şöyle: 4 Taşınmaz- 4 milyon 700 bin TL, 3 otomobil- 300 bin TL, şirket değeri- 38 milyon TL, ziynet eşyaları- 2 milyon 300 bin TL, alacaklar- 7 milyon TL, toplam- 52 milyon 300 bin TL. Yani ben, göreve başladığımda, toplam mal varlığı 52 milyon lira olan bir avukat ve işadamıydım” dedi.
Göreve başladığında, Beşiktaş Kaymakamlığı’na ilk mal beyanını verdiğini belirten Murat Hazinedar, Eylül 2014’de, Ordu ve Giresun’da araç muayenesi yapan, eşimle beraber ortağı olduğumuz “ORGİ Taşıt Muayene“ firmasının tamamı, Alman-İngiliz - Türk ortaklığı olan TÜVTÜRK’e 17 milyon dolara (yaklaşık 37 milyon TL) satıldı. Bu satış sonrası, eşim ve bana ait olan hisselerin karşılığı bankacılık sistemi kanalıyla şahsi hesaplarımıza yattı. Bu satış sonrası, mal varlığımdaki nakit artışı hemen Beşiktaş Kaymakamlığı’na bildirdim. Bu satış gizli-kapaklı olmayıp, İhlas Haber Ajansı’nın konuyla ilgili hazırladığı ayrıntılı haber servise konmuş, bu haber tüm önde gelen gazetelerde yayınlanmıştır. Merak edenler, Google’a “Murat Hazinedar şirketini sattı“ yazdığı takdirde, bu haberlere kolayca ulaşabilir” ifadelerini kullandı.
Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü: “8 nisan 2015 tarihinde, görev bölgem olan Beşiktaş’ta S.Ç, Y.E ve K.E adlı şahıslardan, toplam 5 milyon 350 bin TL’ye 630 metrekare arsa ve 570 metrekare kagir bir ev satın aldım. Bu alımın parası, bankacılık sistemi üzerinden satıcılara ödendi. Bu paranın kaynağı, kolayca tahmin edilebileceği gibi, şirket satışından gelen paradır. Bu alım sonrasında, mal varlığımdaki değişimi, derhal Beşiktaş Kaymakamlı’ğına bildirdim. Benim siyasi kimliğime yapılmak istenen itibar suikastı için kurgulanan “21 bin TL vergi veren Başkan, görevinin ilk yılında 5 milyona ev aldı “ haberinin iç yüzü budur. Yani; 5 milyon TL’ye ev alınmıştır ama kaynağı başkanlık görevi öncesi edinilmiş şirket hisselerinin satışından gelen; yasal, meşru ve helal paradır. Bu haberi yapan kötü niyetli kişiler, eğer haber öncesi beni arasaydı, onlara bu gerçekleri belgeleriyle tek tek anlatırdım. Ancak, amaçları akıllarınca şahsımı ve mensubu bulunduğum siyasi kurumu karalamak olan bu kişiler, benim paramın kaynağını ve varlıklı olduğumu çok iyi bildikleri için, bunu yapmayarak, en temel gazetecilik ilkesini, cevap hakkı ilkesini ayaklar altına aldılar. Herkes şunu çok iyi bilsin ki, “ Bana itibar suikastı yapmaya çalışanlar, amaçlarına asla ulaşamayacak. Belgeye dayalı bu gerçekleri, kamuoyunun takdirine sunuyorum.”
BİZE ULAŞIN