Doç. Dr. Casim Avcı: “Çobanlık Yapmak Peygamberlere Sabrı Ve Merhameti Öğretti���

Doç. Dr. Casim Avcı: “Çobanlık Yapmak Peygamberlere Sabrı Ve Merhameti Öğretti”
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Casim Avcı, “Peygamber Efendimiz, ‘Hiçbir peygamber yoktur ki, çobanlık yapmış olmasın’ derdi. Çünkü çobanlık; kainatı, tabiatı tanıtıyor. Sabretmeyi ve hayvanlara bakarken merhametli davranmayı öğretiyor” dedi.
Ramazan etkinlik alanında gerçekleştirdiği irfan sohbetlerinin ilk konuğu Doç. Dr. Casim Avcı oldu.
Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği irfan sohbetlerinin ilk konuğu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Casim Avcı oldu. İslâm-Bizans İlişkileri ve Muhammedü’l-Emin: Hz. Muhammed’in Peygamberlik Öncesi Hayatı, eserlerinin sahibi Doç Dr. Casim Avcı, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’in (SAV) hayatını anlattı. Asr-ı saadetten günümüze aktarılan mesajlardan bahseden Avcı, Hz. Peygamber’in hayatından örnekler verdi.
Doç Dr. Casim Avcı, “Kuran-ı Kerim Peygamber Efendimizi; ‘Biz, seni alemlere rahmet olarak gönderdik’ diye anlatır. O, sadece insanlara değil, âlemlerde yaşayan tüm canlılara rahmettir. Sadece inananlara değil inanmayanlara bile rahmettir. Yine Kuran-ı Kerim Peygamber Efendimizi; ‘Ey Resulüm! Sen en büyük ahlak üzeresin, en güzel ahlak üzeresin’ diye tanımlıyor. Bunun gibi çok sayıda ayeti kerime bize peygamber efendimizi tanıtıyor. O, hem Resulullah’tır, hem de beşerdir. Peygamberlik Allah’ın vergisidir. Çalışmakla, gayret etmekle olmaz. Peygamberi Allah belirler. Allah peygamberi insanlardan seçiyor, örnek alınabilsin diye. Peygamber efendimiz de; yemesi, içmesi, evliliği insanlar arasında örnek oldu” dedi.
Peygamber Efendimizin doğumunu, yetim olarak dünyaya gelişini ve 6 yaşında hem yetim hem öksüz kalışını anlatan Doç Dr. Casim Avcı; “ 10 yaşında çobanlık yaptı. Peygamber Efendimiz, ‘Hiçbir peygamber yoktur ki, çobanlık yapmış olmasın’ derdi. Çünkü çobanlık; kainatı, tabiatı tanıtıyor. Sabretmeyi ve hayvanlara bakarken merhametli davranmayı öğretiyor” diye konuştu.
Peygamber Efendimizin ticaret yaptığından da bahseden Avcı, “Peygamberimiz, dürüst, doğruluk sahibi bir tacirdi ve bunla da insanlığa örnek oldu” dedi.
BİZE ULAŞIN