Beylikdüzü’ne Cemevi Kazandırmak İçin Yarışacaklar

Beylikdüzü’ne Cemevi Kazandırmak İçin Yarışacaklar
Beylikdüzü Belediyesi, ilçenin dönüşümünü akademisyen ve mimarların desteğini alarak gerçekleştiriyor. Kısa zaman önce Yaşam Vadisi köprü projesi ile ilgili yarışmayı duyuran Beylikdüzü Belediyesi, “Beylikdüzü Cemevi ve Kültür Evi” projesi için de bir yarışma düzenliyor.
Yaşam Vadisi’ne komşu olacak olan Beylikdüzü Cemevi’nin projesi Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenecek yarışmayla belirlenecek. Beylikdüzü Belediyesi Cemevi, Kültür Merkezi ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23’üncü maddesine göre Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği uyarınca serbest, ulusal, tek kademeli, mimari proje yarışması olarak düzenleniyor. Türkiye genelinde cemevlerinin mimari yapıları ve kent içindeki fonksiyonel yapılanmalarına ilişkin tartışmaların yürütüleceği bu yarışma projesinin bir diğer özelliği de Cumhuriyet tarihi boyunca cemevi mimarisinin tartışıldığı ilk yarışma süreçlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Alevi-Bektaşi inancının değerlerini mimari özelliklerinde yansıtılması hedeflenen “Beylikdüzü Cemevi ve Kültür Evi” projesi, sadece Beylikdüzü için değil Türkiye için de örnek oluşturacak bir yapıda yarışmaya katılan uzmanlar tarafından tasarlanacak.
Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Beylikdüzü, alanında uzman kişilerin vizyonu ile şekillenecek. Beylikdüzü Belediyesi Cemevi, Kültür Merkezi ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması ile Kavaklı Mahallesi 799 ada, 1 ve 2 numaralı parselde kayıtlı olan alanda Cemevi ve Kültür Merkezi’nin çevre düzenlemeleri ile beraber tasarlanmasını sağlayacağız. Cemevi bünyesinde ibadethane dışında aşevi, kütüphane, çok amaçlı salon, peyzaj düzenlemeleri de yapılarak kafe ve sosyal mekanlar bir bütün olarak ele alınacak” diye konuştu.
Beylikdüzü ilçesi Kavaklı Mahallesi’nde 7 bin 800 metrekarelik alanda yapılacak olan cemevi ve kültür evi, mimari bir proje olmasının yanı sıra kentsel tasarım ve peyzaj projesi olarak ele alınacak. 2 bin 230 metrekarelik bir alanda inşa edilmesi öngörülen cemevi ve kültür evi, Kavaklı Mahallesi’nde ulaşılabilir bir kamusal mekan yaratarak vatandaşların bir araya gelebileceği bir mekan seçeneği de sunacak.
BİZE ULAŞIN