Sultangazi’de Dev Çorba Çeşmesi

Sultangazi Belediyesi’nin ilçenin 9 ayrı noktasında koyduğu, çorba çeşmeleri ile günde 10 bin kişinin iftarını açması sağlanıyor.
Ramazan ayının manevi atmosferine uygun çeşitli etkinlikler yapan ve mahalle iftar sofraları açan Sultangazi Belediyesi, çorba çeşmeleriyle vatandaşlara hizmet vermeyi sürdürüyor. İlçenin 9 ayrı noktasında konumlandırılan çorba çeşmeleri ile de günde 10 bin kişinin iftarını açması sağlanıyor. Öte yandan Atatürk Bulvarı Ramazan etkinlik alanına kurulan dev çorba çeşmesi ise ilçenin sembolü haline geldi.
3 ton ağırlığında dev çorba çeşmesi, 5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde. Dev çorba çeşmesi, 2 milyon 550 bin çekiç darbesiyle 1 tondan fazla bakır kullanılarak yapıldı. Kazan, çorba sıcaklığını 65 derecede tutabilen özelliğe sahip bulunuyor.
İlk olarak Sultangazi’de başlayan gelenek ile çorba çeşmelerinden vatandaşa ezogelin, yayla, düğün ve mercimek çorbaları ikram ediliyor. Sultangazi Belediye’nin hayırseverler aracılığıyla verdiği çorba dağıtımına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Çorba çeşmesinin yanı sıra vatandaşlara, su ve ekmek de ikram ediliyor.
Teravih namazı sonrasında ise limonata çeşmesi olarak hizmet veriliyor.
BİZE ULAŞIN