Fransa Başkonsolosu Domenach: "Türkiye Lgbt Yürüyüşünden Gurur Duymalı"

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Mariel Domenach, Ramazan’da Caz Festivali kapsamında Fransa Sarayı’nda geçtiğimiz yıl olduğu gibi iftar yemeği verileceğini açıkladı. Domenach, LGBT onur yürüyüşüne yapılan müdahale ile ilgili olarak ise, "Türkiye bu kadar büyük bir ‘onur haftası’ yürüyüşünü ağırladığı için gurur duymalı" dedi.
Geçen yıl “Ramazan’da Caz Festivali” kapsamında verilen iftar programının tekrarı için hazırlandıklarını belirten Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Domenach, konu ile ilgili bugün Beyoğlu’ndaki Fransa Sarayı’nda gazetecilerle bir araya geldi. Düzenlediği basın toplantısında düzenlenecek iftar programı ve caz festivaline ilişkin bilgi aktaran Fransız diplomat, geçen yıl verdikleri iftarın kendilerine cesaret verdiğini kaydetti. İslam dininin ülkesinin ikinci dini olduğunu ifade eden Domenach, “Geçen yıl çok beğeni topladık ve bu yolda cesaretlendirildik. Böylelikle en az geçen seneki kadar farklı bir iftar yemeği düzenlemeye karar verdik” dedi.
Konser için Fransız Kültür Merkezi aracılığı ile Ermeni asıllı ünlü Fransız caz sanatçısı Andre Manoukian ile görüştüklerini kaydeden Muriel Domenach, “Türkiye kökenli bir aileden gelen Manoukian, bizi duygulandıran bir açıklamada bulunmuştu. Şöyle demişti; ‘Milliyetçi bir Ermeni’den çok açık fikirli bir Türk ile daha iyi anlaşacağımı düşünüyorum.’ Dolayısıyla Hakan Erdoğan ile bu açık fikirlilik ve kardeşlik anlayışıyla müzikal bir buluşma üzerinde çalıştık. Zira bu anlayış Ramazan anlayışının ta kendisi” şeklinde konuştu.
TERÖR KARŞITI “KARDEŞLİK” VURGUSU
Konuşmasında isim vermeden sene başında Paris’te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’ya, yine geçtiğimiz günlerde Fransa ile Tunus ve Kuveyt’te gerçekleşen terör olaylarına da değinen Domenech, “Fransa’da Ocak ayında ve yine yakın zamanda Tunus’ta, Kuveyt’te ve Fransa’da meydana gelen terör saldırıları sonrası ‘kardeşlik’ misalleri vermemiz gerektiğinin önemine değinmek isterim. Gecenin anlamı budur” dedi.
LGBTİ YÜRÜYÜŞÜNE MÜDAHALE
Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, hafta sonunda İstanbul’da “23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası” kapsamında düzenlenen yürüyüşe yapılan polis müdahalesine ilişkin soruya ise ünlü Fransız şair Rene Char’ın sözlerinden alıntılar yaparak cevap verdi. Domenach, “Bir döviz gördüm sokakta. ‘Alışın buradayız’. Çok ünlü Fransız şair Rene Char’ın bir sözünü hatırlattı bana; ’Fırsatını yarat, mutluluğuna sarıl, tehlikelerin üstüne üstüne git. Sana baka baka alışacaklar.’ Zannedersem birçok azınlık için geçerli bu slogan. ‘Alışın biz buradayız’. Türkiye bununla gurur duymalı, hem Ortadoğu’da, hatta belki güney Avrupa için bu kadar büyük bir ‘onur haftası’ yürüyüşünü ağırladığı için. Bu bir protesto değildi, bu bir barış yürüyüşüydü” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN