Eski AB Bakanı Bağış Darüleceze Sakinlerine İftar Verdi

  • İstanbul
  • Çarşamba 08.07.2015 22:58
Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Darülaceze sakinlerine iftar yemeği verdi.
Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile eşi Beyhan Bağış Şişli’de bulunan Darülaceze’de iftar yemeği verdi. İftar yemeğine dini temsilcilerle çok sayıda davetli katıldı. Bu yıl 11’incisi düzenlenen iftar yemeği Darülaceze’nin bahçesinde yapıldı.
İftar öncesi konuşma yapan eski Bakan Bağış, “1877 Batılıların Osmanlı’ya hasta adam dediği dönemde hasta denilen o imparatorluk, bugün sosyal devlet olduğunu iddia eden ülkelerin çok daha ötesinde, vizyonla böyle bir müessese ortaya koymuş. Bunu yaparken de ecdat bu şehrin insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın bizlere çok güzel bir mesaj bırakmış. Sağımıza baktığımıza şu an tadilatı yapılan bir mescidimiz var. Ama solumuzda da bir sinagog, bir kilise var. Yani ecdat burada ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ felsefesini ortaya koyarken insan arasında ayrım yapmamış. Bu akşamda soframızda farklı inançların temsilcileri bizi kırmadılar yine geldiler” dedi.
Darülacezedeki insanların sizin sohbete her şeyden daha çok ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Bağış, “Onun için sık sık sizlerde gelebildikçe gelin buradaki büyüklerimizin hayat tecrübelerinden biraz feyz alın tavsiyemiz paylaşmak istiyorum. Hepiniz farklı anılara sahipsiniz hepiniz farklı olaylara sahipsiniz ama yarın hangimizin burada yaşamayı tercih edeceğimizi hiç birimiz bilemeyiz. Onun için böyle kurumlara sahip çıkmak böyle kurumların daha çok güçlenmesi için destek vermek gerekir” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN