Otobüs Şoförü İle Polis Memurunun İfadeleri Ortaya Çıktı

  • İstanbul
  • Cumartesi 11.07.2015 12:28
Otobüs şoförüyle polis memuru arasında yaşanan arbedeye ilişkin ifadesi alınan polis A. A., şoförün kendisine tornavidayla saldırdığını ve kendisini korumak için çıkardığı silahın tetiğine şoförün bastığını öne sürdü. Darp edilen şoför ise savcılık sorgusunda, "Ücretsiz akbil bastıktan sonra bana yumrukla saldırdı, beni öldürmek istedi" dedi.
Mecidiyeköy’de Otobüs A.Ş. otobüs şoförünü darp ettikten sonra silahına sarılan polis ile, polise mukavemetten hakkında işlem yapılan şoförün savcılık ifadeleri ortaya çıktı. İfadelerden olaydan bir hafta önce şoförün polisten ücretsiz kartını göstermesini istemesiyle başladığı görüldü.
Polise mukavemetten gözaltına alınan 40 yaşındaki otobüs şoförü Ziya Korkmaz ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. Korkmaz ifadesinde, olay gününden 1 hafta kadar önce aynı polis memuruyla yaşadığı sorunu anlattı.
"OTOBÜSE AKBİLSİZ BİNMEK İSTEMİŞTİ"
Korkmaz savcılık sorgusunda, "Olaydan bir hafta önce Mecidiyeköy’de duraktayken çalıştığım otobüse binen bir vatandaş akbil basmadı. Bana polis kimliğini göstererek otobüse binmek istedi. Ücretsiz polis akbilini basmasını söyledim. Karta basmadan binemeyeceğini, diğer yolculardan ücretsiz akbil isteyebileceğini söyledim. Aşağı inerek plakamı not aldı. Hareket saatim gelince duraktan ayrıldım" dedi.
"SİLAHINI KAFAMA DOĞRULTTU"
"Aynı polis 9 Temmuz günü saat 09.00’da yine ben Mecidiyeköy’de hareket saatini beklerken otobüsün arkasını dolaştı, arabanın içini kontrol etti" diyen Korkmaz, "Otobüsün ön kısmına gelip binerek ücretsiz taşıma kartını okuttu ve daha sonra polis kimliğini gösterdi. Şahsa otobüse binebileceğini söyledim. Şahıs otobüsün içine geçmeyerek direkt bana yumruk sallamaya başladı. Beni darp etti, kafa attı. Koltuğumdan kalktığımda beni çekti ve otobüsün arkasına götürdü. Silahı çekip kafama doğrulttu. Ben ateş edeceğini sandım ve elindeki silaha sarılarak kafamdan uzaklaştırdım ve silah o esnada patladı. Daha sonra abim Zeki Korkmaz araca bindi ve şahsın elinden zorla silahı alarak bana teslim etti. Ben de silahı İETT Hareket Amirliği’ne bıraktım. Polis memuru A. A. ’nın suçlamalarını kabul etmiyorum. Aksine olayda mağdur taraf benim. Ben gözaltına alındı, o şahıs neden alınmadı. Beni öldürmeye çalışan A. A. ’dan şikayetçi ve davacıyım" diye konuştu.
"BENİ OTOBÜSE BİNDİRMEMİŞTİ"
Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Büro Amirliği’nde görev yapan 23 yaşındaki polis memuru A.A. ise ifadesinde şoförü suçladı. Polis memuru A. A. da ifadesine olaydan bir hafta önceki günü anlatarak başladı. A. A. İfadesinde, "Mesaim bittikten sonra evime gitmek için Mecidiyeköy’e gittim. 97M otobüsüne bindim. Otobüste sadece şoför vardı. Ben ilk önce ücretsiz akbilimi bastım. Akbil makinesi geçiş onayı verdikten sonra cebimden polis tanıtma kartımı cüzdanımla çıkartarak şoföre gösterdim. Bu şahısla bir hafta kadar önce tartışmıştık. Ücretsiz kartım yanımda olmadığı için beni beni arabaya almamıştı" dedi.
"İLK ÖNCE O BANA TORNAVİDAYLA SALDIRDI "
A. A., olay günü ise aynı otobüse bildiğini ve bu kez ücretsiz akbilini gösterdiğini belirterek, "Olay günü şoföre kartımı gösterdikten sonra ’Bak bundan bir hafta önce ücretsiz akbilim üzerimde yoktu. Polis olduğumu söyledim ama sen beni arabaya almadın. Bundan dolayı seni Beyaz Masa’ya şikayet ettim haberin olsun ’dedim. Şoför bunun üzerine bana küfür etmeye başladı. Oturduğu yerden beni itti, ben onu ittim, sonra aramızda birbirimize vurma başladı. O bana vurdu, ben de ona vurdum. Şoför koltuğunun arkasından 25 cm turuncu saplı tornavida çıkarttı ve bana doğrulttu. Tornavida ile yerinden kalkarak üzerime doğru geldi. Ben de geri çekildim ve üzerimde bulunan görev silahımı belimden çıkardım. Silahı dolduruş yaptım ve şoföre yaklaşma dedim. Fakat şoför tornavida ile bana hücum etti ve kafama tornavida ile vurdu, yaralandım" ifadelerini kullandı.
"SİLAHIN ATEŞ ALMASINI ŞOFÖR SAĞLADI"
Arbede yaşandığını belirten A. A. ifadesinin devamında, "Aramızda arbede başladı, yerde yuvarlandık. Şahıs benim elimdeki silahı almak istedi, ben de silahın şarjörünü düşürdüm ve cebime koydum, emniyet mandalını kapattım. Yine şahıs benim elimden silahı almak için boğuşurken silah tutuş vaziyetinde benim elimde, şahıs silahtan tutmuş vaziyette silahın emniyet mandalını açtı ve parmağını tetik korkuluğuna sokarak tetiğe basıp silah bir kez ateş aldı. Silahın ateş almasını Ziya Korkmaz isimli şahıs sağladı"dedi.
"BUNU ÖLDÜRÜN DİYE BAĞIRIYORDU"
Silah patladıktan sonra boş kovanı ve şarjörü alarak cebime koyduğunu anlatan A. A., "Bu esnada otobüse binenler oldu. Uzun boylu biri bana saldırarak üstümü başımı yırttı. Bu şahısta elimdeki silahı almaya çalıştı ama o sırada biri silahı elimden aldı. O andan sonra ben yere düştüm yerde beni tekmelediler. O esnada araca birkaç kişi daha girdi. Uzun boylu şahıs bunu öldürün diye bağırıyordu. Şahıslar 5 dakika boyunca beni dövdüler. Ziya Korkmaz ve kendisine yardım eden şahıslardan davacı ve şikayetçiyim. Uzlaşmak istemiyorum" şeklinde konuştu.
Otobüs şoförü Ziya Korkmaz dün savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, polis memuru A. A. hakkında haftada bir karakola giderek imza atmak suretiyle adli tedbir kararı uygulandı.
BİZE ULAŞIN