Beyoğlu Belediyesi Taksimde Protokol İftarı Verdi

Beyoğlu Belediyesi her yıl ramazan ayında düzenlediği protokol iftarı, Taksim’de sanat, iş, siyaset ve dini cemaat liderlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Beyoğlu Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Geleneksel Beyoğlu İftarı bu kez Taksim’de yapıldı. Türkiye’deki dini cemaat önderlerinin ve temsilcilerinin yanı sıra, diplomasi, iş, siyaset, kültür, sanat ve spor dünyasının önemli isimleri de bir araya geldiği iftar yemeğine hoşgörü ve birlik beraberlik mesajları verildi.
İftar programına, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Eski Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, ARDEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Demircan, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Türkiye Hahambaşı İshak Haleva, Süryani Kadim Cemaati Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzade, Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, ve iş, sanat, spor dünyasından birçok önemli isim ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“BURADA İFTAR ETMENİN ÖZEL VE SEMBOL BİR ANLAMI VAR”
Ramazan ayının paylaşmak ve kardeşlik olduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah, “Bütün İslam dünyasında iftar vakti kardeşliklerini bölüşüyorlar. Taksim de bu konuda çok özel bir yer. Zaten ismi de buradan geliyor, suyun taksim olduğu yer. Sosyal hayatımızın içerisinde bütün sevinçlerimizin protestolarımızı gerçekleştirdiğimiz yer Taksim. Ramazan ayında burada kardeşliği bölüşmenin vaktidir. Burada iftar etmenin özel ve sembol bir anlamı var. Burada bulunan herkes kardeşliğe vurgu yapıyor, hep birlikte uzlaşmanın bu sofrada olacağına vurgu yapıyor. Her akşam Beyoğlu’nun bir mahallesinde verdiğimiz sokak iftarlarıyla vatandaşlarımızla buluştuk” dedi.
“ÖTEKİLEŞTİRMEDEN UZAK BİR DUYGUYU VERMEK İSTİYORUZ”
Binlerce insanın bir araya gelmesinden çok hangi amaç uğruna bir araya geldiğinin daha önemli olduğunu vurgulayan Başkan Demircan şunları söyledi:
“Yapmaya çalıştığımız belediye başkanının en büyük vazifesinin toplumu bir arada tutmak olduğunu belirtmektir. Ramazan ayında iftar sofraları paylaşmayı ve kardeşliği en somut örneklerinden geliyor. Biz bu oluşturduğumuz iftar sofralarında aslında toplumun kaynaştırmayı ve ötekileştirmeden uzak bir duyguyu vermek istiyoruz.”
BİZE ULAŞIN