Büyükçekmece’de Doğa Sevgisi, Hayvan Sevgisiyle Buluşuyor

Büyükçekmece’de Doğa Sevgisi, Hayvan Sevgisiyle Buluşuyor

  • İstanbul
  • Çarşamba 15.07.2015 09:28
Büyükçekmece Belediyesi tarafından geliştirilen makine sayesinde doğada kaybolması zor olan katı atıklar toplanırken, sıcak havalarda yiyecek ve su bulamayan hayvanların yiyecek ve su ihtiyacı da karşılanıyor.
Büyükçekmece Belediyesi sokak hayvanlarına ve çevreye sahip çıkıyor. Belediye tarafından geliştirilen makine sayesinde, doğada kaybolması zor olan atıklar geri dönüşüm için toplanıyor. Makineye atılan her bir atık ise kendi ağırlığınca hayvan mamasını altında bulunan kaba döküyor. Sıcak havalarda yemek ve içme ihtiyacını bulamayan hayvanlar bu mamalarla beslenirken, atıklar da geri dönüşüme kazandırılmış oluyor.
Güneş enerjisiyle çalışan ve doğa dostu olarak gösterilen makineye vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor. ’Hayvanları Doyuran Geri Dönüşüm’ makinesine katık atık atan minik Umut, hayvanların aç kalmaması ve koruma altına alınmasını istediği için atıklarını makineye attığını söyledi.
VATANDAŞLARDAN HİZMETE TAM NOT
Elinde bulunan su şişesinin içindeki suyu alana döktükten sonra pet şişeyi makineye atan çocuklardan Arda Polat hizmetten memnun olduğunu dile getirerek, “Bence bu çalışma çok iyi hem hayvanlar için güzel bir şey hem de hayvanlar bu yaz dönemine bu sıcak günlerde hep aç ve susuz kalıyor. Bu yüzden de çok tehlikeli sonuçlara neden olunuyor. Belediyemizin bu yapmış olduğu çalışma çok güzel belediyemizi tebrik ediyorum” dedi.
Büyükçekmece sahilinde kendi dükkanı önünde bulunan makineye pet şişe çöpünü atan Mustafa Recai Saraçoğlu, “Buradan plastiği atıyoruz o da hayvanlara mama, yemek veriyor belediyemizin yapmış olduğu güzel bir çalışma. Gerekli olan bir icat olmuş. Buraya da zaten lazımdı, atıklar çöpe gideceğine buraya atılması daha iyi” diye konuştu.
Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Çağlayan Gürsel ise gerçekleştirilen çalışmanın ‘Geri Dönüşüm Gelecektir’ projesinin bir parçası olduğunu ifade ederek, “Doğa sevgisini havyan sevgisinde buluşturduk. Bu sponsorlar vasıtasıyla aldığımız bu kutular sayesinde hem geri dönüşümü sağlıyor hem de sokak hayvanlarımızın su ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Güneş enerjisi ile çalışan bu kutuyu Büyükçekmece’nin belirli yerlerine yerleştirdik” dedi.
Belediye ekipleri tarafından Büyükçekmece’nin çeşitli yerlerine konulan makine sayesinde sokak hayvanlarının ve çevrenin korunması amaçlanıyor.
BİZE ULAŞIN