Işıkla Güzelleşin

Daha genç bir görünüme kavuşmak için estetik operasyon geçirmek istemeyen kadınlar arasında cildin kendi kendini yenilemesini sağlayan yöntemlere talep her geçen gün artıyor. Bunlardan ‘geniş band ışık kaynağı’ yöntemi.
Dünyada yaygın olarak kullanılan ve başarısı onaylanmış bir yöntem olarak ülkemizdeki kadınlardan da büyük ilgi görüyor. Yöntemi Türkiye’de uygulayan Dr. Yasemin Hizarcı, Stanford Üniversitesi’nin bu konuda bir araştırma yaptığını belirterek, “Araştırmada geniş band ışık kaynağı tedavisinin cilt hücrelerindeki (1000’den fazla RNA’da) gen yapısını onarıp yenileyerek cildi gençleştirdiği, hücresel biyopsi de alınarak saptanmıştır” dedi.
Amerika’da 10 yıldır uygulanan ve geniş band ışık kaynağı, yeni olarak geliştirilen Forever Young modu ile cilt problemlerini çözerken aynı zamanda cildin genetik materyalini de yenileyerek cildi kalıcı olarak gençleştiriyor. Değişebilen filtreleri sayesinde değişik dalga boylarında ışık elde ediliyor. Kişinin cilt tipine ve tonuna göre uygulanan filtre sistemi ile uygun dalga boyu ve enerji seçilerek hızlı atımlı ( sn’de 15 atım) gelişmiş teknolojisiyle birçok cilt problemi ve sıkılaşmada güvenilir ve etkili sonuç veriyor. Stanford Üniversitesi’ndeki yapılan araştırmadan bahseden Anestezi ve Medikal Estetik Uzmanı Dr. Yasemin Hizarcı, “Geniş band ışık kaynağı tedavisinin cilt hücrelerindeki (1000’den fazla RNA’da) gen yapısını onarıp, yenileyerek cildi gençleştirdiği ve hücresel biyopsi alınarak da saptanmıştır” dedi.
Geniş Band Işın Kaynağı, yüz bölgesi ile beraber kol bacak içleri ve karına da uygulanabilen vücut sıkılaştırıcı bir yöntem olarak tanımlanıyor. Özellikle kol ve bacak için sarkıklıklarında çok etkili oluyor. Gebelik sonrasında da karın sarkmalarından kurtulmak için faydalı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemin en önemli özellikleri arasında lekeleri, akneleri ve kılcal damarları da değişik filtrelerle tedavi etmesi yer alıyor.
Geniş Band Işın Kaynağının ortalama dört seans protokolü olduğunu belirten Dr. Hizarcı, “30 ila 40 dk‘da gerçekleştirilen tedavi hastanın cilt yaşlanma derecesine bağlı olarak 6 ayda bir uygulanıyor. Toplam dört seanslık protokolü tamamladıktan sonra cildin yaşlılık durumu ve yapısına göre sene de iki defa ömür boyu genç kalmayı sağlamak mümkün oluyor. Cildi 10 yıl kadar genç bir görünüme kavuşturuyor. Her insanda cilt yaşlanması genelde 25-30’lu yaşlarda başlıyor. 35 yaşından itibaren cilt hasarı oluşmasıyla birlikte bu yöntem rahatlıkla uygulanabiliyor. Hatta 70 yaşına kadar bile bu işlemi yaptırabilirler” dedi. Geniş Band Işın Kaynağı işleminin yüz ve vücudun diğer kısımlarında da sıkılaştırıcı etkisi görülüyor. Ciltteki hücreleri ve DNA’yı gençleştirdiği için göz etrafında oluşmuş olan çizgilerde de iyileştirmede de faydası oluyor. Dolayısıyla ciltteki çizgilerin azalması ve hatta silinmesine etkisi olduğu için Botoks’un etkisini kolaylaştırıcı sinerjik bir etki gösteriyor. Bu çizgilerin derinleşmesini engellediği gibi düzelmesi ve açılmasına da yardımcı oluyor.
Medikal estetik konularına daha çok ilgisi olanların bayanlar olduğunu dile getiren Dr. Hizarcı, “Ayrıca erkek hastalarında çoğunlukla ilgi gösterdiği bir yöntem oluyor. Bilhassa erkekler daha çok tercih edebiliyor. Erkekler Botoks ve dolgu gibi işlemleri çok fazla sevmiyor” dedi. Bu yöntemle de ince çizgilerin açılması, cildin kalıcı olarak yenilenmesi mümkün olduğu için erkekler bu yöntemi tercih edebiliyor.
Geniş Band Işın Kaynağı işlemi sırasında ufak bir kızarıklık oluşabiliyor. Bu da 15-20 dakika içerisinde geçiyor. Sıkılaştırma dalga boyunda kullanılan dalga boyu İnfrared ışını olarak tanımlanıyor. Dr. Yasemin Hizarcı, “Böylelikle çok zor ciltlerde bile sıkılaşma sağlayabiliyoruz. Cilt rengine ve uygulanan enerjiye göre cildi etkili bir şekilde soğutan başlık sistemine sahip olduğundan ciltte herhangi bir yan etki yaratmıyor”dedi.
Geniş Band Işın Kaynağı yöntemi öncelikle hamilelere ve cildinde yara ya da aktif enfeksiyonu olan ve ışığa karşı duyarlı olan kişiler ile sara hikayesi olan kişilerde yapılması uygun görülmüyor. Cildin derin tabakasında çalışıldığı için işlem yapıldığı gün aşırı sıcak su ile duş alınması, sauna, buhar banyosu gibi aktivitelerde bulunulmaması gerekiyor.
BİZE ULAŞIN