Sektörel Güven Endeksleri Eylül’de Azaldı

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,3, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,6, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 2,1 azaldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2015 ’Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı. Buna göre; mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ağustos ayında 99,99 iken, Eylül ayında 97,67 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde ’iş durumunun’ iyileştiğini ve ’hizmetlere olan talebin’ arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ile gelecek üç aylık dönemde ’hizmetlere olan talebin’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2,2, yüzde 2,8 ve yüzde 2 azaldı.
Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,6 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Eylül ayında 96,27 değerine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu gerileme; son üç aylık dönemde ’iş hacmi-satışların" arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ’iş hacmi-satışların’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. ’Mevcut mal stok seviyesinin’ mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 9,3 ve yüzde 8,9 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 4,4 arttı.
İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82,10 iken, Eylül ayında 80,37 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; gelecek üç aylık dönemde ’toplam çalışan sayısında’ artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. ’Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin’ mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 3,7 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,4 arttı.

BİZE ULAŞIN