Nar kabuğundaki gizli şifa

Amerika'nın New York eyaletinde düzenlenen proje yarışması Genius Olym1piad 2 Haziran - 17 Haziran 2016 tarihleri arasında 65 ülke 40 eyaletten secilen 850 yarışmacının katılımıyla gerçekleştirildi Özel Sefkat Koleji öğrencilerinden Zeynep Dilara Dursun ve Sacide Akkoyun'un Kimya Öğretmenleri Yasemin Salman danışmanlığında yürüttükleri proje altın madalya alarak dünya birincisi oldu.

Nar kabuğundaki gizli şifa
Bitkilerin fitoterapideki uygulamalarını konu alan projeleri hastalıkların tedavisinde alternatif tıp desteğinin önemini bir kez daha ortaya koydu.
Öğrenciler sadece meyvelerin değil meyve kabuklarının da gizli birer şifa hazinesi olduğunu, sentetik kimyasallardan ve antibiyotiklerden daha etkili bir mekanizmaya sahip olduklarını projeleriyle ispatladılar.

Nar kabuğundaki etken maddelerin bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek etkili bir mekanizmaya sahip olduğuna dikkat çeken öğrenciler, sentetik ilaçlara alternatif olacak ve ilaç kullanımı azaltacak tamamen doğal bir boğaz spreyi geliştirdiler.

Öğrenciler düzenli meyve tüketerek ve meyveleri kabuklarıyla tüketerek birçok hastalığın önleneceğini, kabuklarla hazırlanacak gargaraların boğaz ağrısı, farenjit, larenjit gibi hastalıklarda etkili olduğunu vurguladılar.

Binlerce kilometre ötelerde bayragimizi dalgalandırarak bizleri onurlandıran öğrencilerimizi ve öğretmenlerini tebrik ederiz.
BİZE ULAŞIN