Murat Arın: Piyasalar yükselişi destekleyecek ekonomik iyileşme arıyor

Global piyasalar kötüyü değil yükselişi destekleyecek iyileşmeyi arıyor. Birbiri ardında açıklanan olumsuz ekonomik verilerin etkisi sınırlı kalıyor.

Pazar 17.05.2009 02:30
ABONE OL

Piyasalar iki ay süren yükselişin ardından geçen hafta ilk kez ciddi biçimde durma işareti verdi. Mart ortasında başlayan yükseliş trendi henüz sonuçlanmadı ama bir ara düzeltme yaşandı. Piyasalardaki belirsizliklerin sürmesine karşın yükseliş trendinin daha tamamlanmadığı, birkaç ay daha süreceği tahminimi koruyorum.

Piyasalardaki iyimserliğin zayıflamasının iki önemli nedeni var. İçeride IMF anlaşmasının sonuçlanmaması piyasaların daha da iyiye gitmesinin önünde engel oluşturuyor. Bundan iki hafta önce doların 1.60'ın üzerinde sırıttığını yazmıştım. Gerçekten bu seviyelerde tutunamadı ve 1.50'li seviyelere yerleşti. Ancak bundan sonraki seyir IMF'e bağlı. IMF anlaşması ve bunun yaratacağı döviz bolluğu doları 1.40'a doğru rahatlıkla çekebilir. Ancak anlaşma imzalanmazsa bu seviyeler yukarı hareket için taban oluşturabilir. Ödemeler dengesi geçen yıl sonunda oluşan döviz açığının dengelenmeye başladığını gösteriyor ancak global piyasalar karışırsa bu zayıf denge, spekülasyonu önlemeye yeterli olmayacaktır. Döviz dengesinin tam anlamıyla sağlanması ve bunun kurları aşağıya çekmesi için global piyasaların gerçek anlamda iyileşmesi ve doğrudan sermaye yatırımlarının yeniden hızlanması gerekiyor ki bunun için çok erken. Bu nedenle kurlarda bu seviyeden sonra belirleyici unsur IMF anlaşması olacak.

Global piyasalar ise öncelikle ABD ekonomisindeki iyileşmelere odaklanmış durumda. Üçüncü çeyrekten itibaren ekonomideki daralmanın sona ermesi umuluyor. Ancak üst üste gelen veriler toparlanmanın uzak olduğunu koydu. Önceki cuma günü açıklanan işsizlik, ardından geçen hafta gelen perakende satış verileri ileriye dönük olarak fazla umut vermedi. Nisan ayında ABD ekonomisinin üçte ikisini oluşturan perakende satışlar yüzde 0.4 geriledi. Ancak büyük tabloya bakınca satışların son bir yılda % 11.4 düştüğü görülüyor. Euro Bölgesi ve Almanya'da ilk çeyrekte küçülme beklenenin üzerinde gerçekleşti.

Ancak global piyasalar kötüyü değil yükselişi destekleyecek iyileşmeyi arıyor. Bunun izleri geçen hafta açık biçimde görüldü. Kötü haberlerin piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. Bunun en önemli nedeni merkez bankalarının piyasaları paraya boğmuş olması ve teknik analiz açısından uzun süren bir düşüşün ardından yukarı yönlü hareketin devam etmesi.

Dünyanın dört bir yanında faizlerin sıfıra doğru çekilmesi ve piyasalara 13 trilyon dolar pompalanması etkisini gösteriyor, faizlerin genel seviyesi düşüyor, varlık fiyatları yükseliyor. Ancak krizi büyüten temel sorunlar yerli yerinde duruyor. Bu sorunların çözüldüğüne dair hiç ışık yok gibi. Piyasalar birkaç ay daha olumlu seyir izlemeye çalışarak düzelme işaretlerini yakalamaya çalışacak. Siz de bu dönemin keyfini çıkarmaya bakın, gerçekleri sonra tartışırız...

Kadınlar parayı daha iyi yönetiyor
Wall Street'te yapılan bir araştırma kadın fon yöneticilerinin erkeklere göre daha iyi getiri elde ettiklerini ortaya koydu. Finans profesörleri Brad Barber ve Terrance Odean kadınların risklere göre ayarlanmış karlarının erkeklere göre yıllık yüzde 1 daha fazla saptadı. Kısacası kadınlar daha seyrek işlem yapıyor, daha az dalgalanan portföyleri var ve erkeklere göre daha az getiri bekliyorlar.

Diğer taraftan erkek yatırımcının testosteron hakimiyetindeki kum havuzunda en önemli şey diğer adamı yenmek, ikinci en önemli şey de bununla övünmek. Uzun vade başkasının problemi ve tavsiye istemek aşağı olmayı kabul etmekle eşdeğer sayılıyor.
Aksine kadınlar için güvenlik ilk sırada.
Kadınlar erkeklere göre daha az aşırı özgüven problemi yaşıyor; diğer bir deyişle bildiklerinden daha fazlasını bildikleri yanılgısına daha az düşüyorlar. Ayrıca başarıyı şans ya da kader gibi kendileri dışındaki faktörlere erkeklere oranla daha fazla bağlıyorlar.

Özetle kadınlar erkeklere kıyasla riskten daha fazla kaçınıyorlar ve belirsizlikten uzak duruyorlar. Bu da fon yönetiminde erkeklerin önüne geçmelerini sağlıyor.

(Murat ARIN – 17.05.09)