Murat Arın: Bıçak sırtında gidiş devam ediyor

Piyasalar geçen hafta haberlerin ve ekonomik verilerin olumlu yanlarını alıp olumsuz tarafları görmezden gelmeye devam etti.

Borsalar, ulaştıkları zirvelerde dolaşarak bir haftayı daha geride bıraktı. Benim gibi düşüş bekleyenlere karşın piyasalar direncini korudu. Durgunluktan çıkış işaretleri için gözlerin dikildiği ABD, Avrupa ve Çin'den gelen haberlerin ve verilerin olumlu yanları alındı, olumsuz yanları görmezden gelindi ve "ayı piyasası rallisinin son ayağı" biraz daha uzatılmaya çalışıldı.

Ekonomik veriler dipte istikrar kazanmaya devam ediyor ama yukarıya doğru güçlü bir toparlanma olduğuna dair bir işaret yok. Türkiye'de açıklanan az sayıdaki veri ise ekonominin vergi indirimleriyle gelen canlanmanın ardından yeniden inişe geçtiğini gösteriyor.

Piyasaların olumlu algılamasına birkaç örnek vermek gerekirse...

- Aylar süren belirsizlikten sonra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan önce orta vadeli program sonra IMF açıklaması yaptı ve IMF konusundaki belirsizliği en az bir – iki ay daha uzattı. İMKB'de bu haberin ardından gelen satışlar sınırlı kaldı oysa borsanın bu seviyelere çıkmasında IMF beklentisinin satın alınmasının büyük rolü var.

- ABD'de konut piyasasıyla ilgili veriler, aşırı olumlu bir havada karşılandı. Yüzde 45-50 gerileyen fiyatların yüzde 1-2 yükselmiş olması, yüzde 30'u icradan gerçekleşen satışlarla piyasanın biraz kıpırdanması bile olumlu algılandı. Konut kredi borçlarını ödeyemeyenlerin oranı artmaya devam ediyor. Borçluların yüzde 25'inin evlerinin değeri, borçlarının altında kaldı. Bu oranın yılsonunda yüzde 50'ye yaklaşması bekleniyor.

- Çarşamba günü, dünyanın üretim lokomotifi olan Çin, kapasite fazlası oluşması nedeniyle çelik ve çimento üretimini kısacağını açıkladı. Buna karşın haftanın son iki günü başta bakır ve diğer metaller olmak üzere emtia fiyatları yükseldi.

- ABD'de bu yıl 81 banka battı. Perşembe günü ABD'nin TMSF'si, sorunlu banka sayısının 416'ya çıktığını açıkladı. Aynı gün ABD borsaları mali sektöre gelen alımlarla yükseldi.

- Euro Bölgesi ve İngiltere'de perakende satışlar dip seviyelerde. Avrupa'da şirket kredileri, kayıtların tutulmaya başladığı 1991'den bu yana en düşük artışı gösterdi.
Sabah gazetesinin geniş okur kitlesini de göz önünde bulundurarak buradaki yazılarımda piyasalarda bir "ana trend" oluştuğu zaman "alım-satım" önerisi yapıyorum. Ancak Ağustos başındaki "satış" önerimden sonra piyasayı sürekli takip eden ve işlem yapanların eleştirilerine hedef oldum. Satış önerim erken geldi ve yükselişin daha sonra gelen yüzde 15'lik kısmını kapsamadı.

Dört hafta önceki yazımın başlığı "Mükemmel balonu profesyonellere bırakın"dı. Bir balon oluşunca, fiyatlar piyasa dinamikleri içinde "akıldışı biçimde şişmeye başlar", balonun nerede patlayacağı ve ne kadar hızlı bir düşüşe dönüşeceği kestirilemez. Bu seviyelerde pozisyon taşımak streslidir, piyasa hızla yön değiştirebilir ve günün büyük bölümünü ekran başında geçirmeyenler için önereceğim bir yatırım biçimi değil. Ayrıca geçirenlere de bu kadar stresli bir yaşam tavsiye etmem.

Balonlar, bazen aylar hatta yıllar sürebilir. Böyle bir beklesem, pozisyonların korunmasını önerirdim ama her an terse dönecek bir piyasanın ortasında satış ve güvenli pozisyon alınmasını yazdım. Bunun altındaki temel unsur da, çok sert bir satışın hazırlanmakta olduğu ve birkaç ay sürecek bu satış dalgası sonucunda, mart ayından bu yana süregelen çıkışın, belki de tamamının silinebileceği. Sonuç olarak piyasalar yükselmeye devam etse de "balonu profesyonellere bırakarak güvenli pozisyon"a geçilmesi görüşümü koruyorum.

Kısa vadeli işlem yapanlar için ise piyasaların yükseleşi, çok zorlanarak koruduğunu söyleyebilirim. Ancak bu zorlanmada biraz daha yukarı gitme olasılığı yok diyemem. Borsa endeksleri son on gündür oluşan zirveleri yarıp geçebilirse, bir yüzde 10 daha yükseliş gerçekleşebilir. Ama aşağıya doğru güvenli marj daralmaya başladı. İMKB'de yüzde 5-6, ABD'de yüzde 2-3 oranında bir düşüş daha hızlı satışları tetikleyebilir, aman dikkat...

(MURAT ARIN - 30.08.09)

BİZE ULAŞIN