İş'te Portre: Muhittin Bilgütay

İlaç şirketi MSD'nin Genel Müdürü Muhittin Bilgütay, sektördeki istihdam yaratma sıkıntısına dikkat çekerek â??Temsilci düzeyindeki ilanlara bile ortalama iki â?? üç bin başvuru alıyoruzâ? diyor

  1. Haberler
  2. İşte İnsan
Pazartesi 27.12.2010 16:26 ABONE OL

İŞTE İNSAN – 26.12.10

"Yeni istihdam yaratma konusunda temkinliyiz"

Geçen yıl 4 Kasım’da Amerikan ilaç devi Merck, bir başka dev olan Schering’le birleşince, şirketin faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde insan kaynakları anlamında da önemli değişiklikler oldu. Birleşme sonucunda Türkiye operasyonunun başına, 22 yıllık profesyonel yaşamında birçok şirket birleşmesi yaşayan Schering’in tecrübeli genel müdürü Muhittin Bilgütay getirildi.

Sektörde birçok değişik kurumda çalışan ve neredeyse kariyerinin her aşamasında bir birleşme ve satın almaya tanık olan Bilgütay, bu süreci başarıyla yönettiklerini düşünüyor. Özellikle insan kaynakları anlamında ciddi bir sinerji yakaladıklarına inanıyor. Bu nedenle de şu sıralar pazar payını artırmaya odaklanmış. Bu hedefine ulaşmak için yoğun çalışma temposu içinde olsa da geçmişten gelen tecrübelerine güvenen Bilgütay’la hem kişisel kariyer hikayesini hem de MSD’nin hedeflerini konuştuk.

Hem yılsonu geldi hem de siz birleşme sonrasındaki bir senenizi tamamladınız… Nasıl geçti bu yıl?
Yılı hedeflerimizle paralel kapatacağız. 2010’u planlarken muhtemel etkileri öngörmüştük. Bu nedenle birleşmeden beklediğimiz sinerjiyi yakaladığımızı söyleyebilirim. Çünkü bu büyüme odaklı bir birleşmeydi. Çok hızlı hareket ettik. Kasımda birleştik, şubat ortası gibi organizasyonu netleştirdik, Astoria’daki yeni yerimize taşındık. Etkilerin hemen görülebilmesi için organizasyonun hızlı netleşmesi çok önemliydi.

İlaç sektöründe kariyer yapmış biri olarak şirket birleşmeleri konusunda epey tecrübelisiniz…
Evet, 22 yıllık kariyerimde yedi kez şirket birleşme yaşadım. Tüm bu süreçte aslında yalnızca bir kez iş değiştirdim. Kariyerime Deutche Bank’ta staj yaparak başladım ama bu kısa sürdü. Bir kere iş değiştirsem de yedi ayrı şirkette çalışmış oldum. Çalıştığım kurumların logosu değişti hep çünkü sürekli birleşmeler oldu. Çok küçük şirketlerde başladım işe, Türkiye’de ilk çalışmaya başladığım şirket beş kişiydi. Birleşme ve satın almalarla birlikte büyüdü. Bugün 1000 kişilik bir ekibiz.

Her birleşmeden terfi ederek mi çıktınız?
Genellikle öyle oldu. 4 Kasım’dan bu yana MSD’nin genel müdürlüğünü yapıyorum.

Bunun avantajları neler?
Bir kere her birleşme büyük bir tecrübe demek. Şuna inanıyorum ki çok büyük yapılarda başlamakla, küçük yapılardan gelmek arasında büyük farklar var. Çünkü büyük şirketlerde müşteriden kopma riski var. Küçük yapılar biraz daha esnek ve hızlı oluyor. Biz de şimdi bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

2011’e daha hazırlıklı giriyorsunuz yani…
Önümüzdeki yılın daha zorlu olacağını tahmin ediyorum. Yeni koşullara göre tüm sektörün tekrar iş modelini gözden geçirmesi lazım. İlaçta birim ve volum olarak artışlar var ama fiyat baskısı tolore edilebilir düzeyde değil. Dolayısıyla daha farklı bakmamız şart. Herkesin ev ödevini çok iyi yapması lazım. Şu sıralar 2011 planlarımızı gözden geçiriyoruz. Ne de olsa sektörle ilgili değişiklikler ciddi biçimde bize de yansıdı.

Tam olarak sektörün sıkıntısı nedir?
Türkiye, uluslararası ilaç firmalarının çok önem verdiği bir pazar. Hatta yükselen pazar olarak tabir edilen yedi ülkeden biri. Çok büyük bir odaklanma var yani. Ancak hükümetin krizin dip noktasında yaptığı bütçenin içine sığamıyoruz. Türkiye krizden çok daha hızlı çıktı. İlaç sektörü de o bütçeyle baş başa kaldı.

Birleşmeden sonra dünyanın ikinci büyük ilaç şirketi oldunuz. Birincilik ne zaman?
MSD dünyanın en iyi sağlık kuruluşu olma vizyonuna sahip ve o doğrultuda ilerliyor. Dünyada birleşe birleşe az sayıda şirket kalacak deniyordu. Bizim şirketimiz kesinlikle bunlardan biri ve bir son durak.

Birleşmeden sonra pazardaki yeriniz değişti mi?
MSD Türkiye olarak hedefimiz, pazar payımızı ve sıralamadaki yerimizi dünyadaki sıralamaya doğru yükseltmek. Dünyada da birinci olmayı hedefliyoruz. Hatta dünyanın en iyi sağlık kuruluşu olmayı hedefliyoruz. Şu an uluslararası şirketler arasında beşinci konumdayız.

İlaç sektörünün istihdamında tablo biraz daha olumluya döndü mü?
İlaç orta ve uzun vadede istihdam anlamında oldukça cazip bir sektör. Ama asıl sıkıntı, fiyat baskısının yoğun olması. Bu da, masraf bilincini ön plana çıkarıyor. Önümüzdeki yıllarda biraz daha tedbirli olmamız gerekecek. Mevcut kaynaklarımızı koruyacak şekilde bu dönemi atlatıyoruz.

Bir iş ilanı çıktığınızda ortalama kaç başvuru alıyorsunuz?
Temsilci düzeyindeki ilanlara ortalama iki – üç bin başvuru alıyoruz.    

Siz bizzat işe alım görüşmesi yapıyor musunuz?
Bölge, ürün ve medikal müdürleriyle görüşüyorum. Bölge müdürleriyle özellikle görüşmek istiyorum. Çünkü onlar bizim için gerçekten çok önemli. Eğer geceleri uykunuzun kaçmasını istemiyorsanız doğru insanlar ve doğru liderlerle çalışmanız gerekir.

İlaç gençlere tavsiye edeceğiniz bir sektör mü?
Benim için bilinçli bir tercih değildi, tesadüfen oldu ama hiçbir zaman pişman olmadım. Sektör, gelişime çok açık ve kariyer anlamında çok imkan var. Kesinlikle tavsiye ediyorum, dönemsel dalgalanmalar olabilir ama uzun vadede değer katan bir sektör.

İŞ’İN ÖZÜ
İşinizi birkaç cümleyle tarif eder misiniz?
İşimin önemli bir parçası Ankara’da yaptıklarım. Sektörün merkezi İstanbul’da ama bizimle ilgili bütün kararlar başkentte alınıyor. Ankara’daki önemli paydaşlarla ilişkileri yönetmek bizim işimiz. Bunun yanı sıra ekibin motivasyonu ve şirkete bağlılığını sağlamak ve portföyümüzü hızla dönüştürmek de benim görevim.

Bir yönetici olarak en iyi özelliğiniz nedir?
İnsanlara güvenerek iş yaparım. İş ve özel yaşamımda güven çok önemli. İnsanların güvenlerini hak ettiğimi düşünüyorum. Bunun için de doğruları söylemeniz ve yapamayacağınız şeyleri söylememeniz çok önemli. Bunun dışında önemli gördüğüm konularda işin ucunu bırakmam.  

Peki kötü olduğunu düşündüğünüz özellikleriniz?
Önceliklendirme yapmakta zorlanıyorum son dönemlerde. Mesela ekibimle daha fazla ilgilenmek istiyorum. Ama özellikle Ankara’daki gündem, buna istediğim kadar zaman ayırmamam izin vermiyor. Zaman sıkıntısı çekiyorum.

Bu yoğun iş temposu içinde stres atmak için neler yaparsınız?
Çok fazla televizyon izlemiyorum. Sinemayı çok seviyorum. Vakit bulursam gidiyorum.

Ofiste değer verdiğiniz bir eşya var mı?
2008’in nisan ayında Miami’de CEO’muzun elinden “CEO gold” ödülünü aldım, bu benim için çok önemli. Yılda bir kere CEO’muz 400 - 500 kişilik lider ekibini topluyor ve bütün çalışanlar içinde üç kişiye bu ödülü veriyor.

İşyerinde kullanılmasından hoşlanmadığınız bir kelime var mı?
Dikkatimi çekecek kadar rahatsız olduğum bir şey yok ama pozitiflikten daha fazla hoşlanırım.

Çalışırken kolay sinirlenir misiniz?
Çok sinirlenmem, sinirlensem de belli etmem. İnsanların ekip arkadaşları ile ilgili olumsuz beyanları beni sinirlendirebilir.

Müzikle aranız nasıl?
Klasik ve barok müziğe meraklıyım…

Nasıl bir yönetici olarak anılmak isterseniz?
Güven oluşturan ve insanlara bir şeyler katan bir yönetici olarak.

Yoğun tempo arasında hobi geliştirebildiniz mi?
Eskiden resim yapardım hatta evimde kendi yaptığım resimler var. İşimden çok büyük keyif aldığım için biraz daha fazla çalışmanın bir mahsuru yok.

Kariyerine yurt dışında başladı
• İstanbul Alman Lisesi mezunu Muhittin Bilgütay Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitimi aldı.
• 1987’de Almanya Farmitalia Carlo Erba’da (Pharmacia) satış ve pazarlama pozisyonunda çalışmaya başladı.
• 1989’da Pharmacia Türkiye’de ürün müdürü olarak göreve başladıktan sonra bölüm müdürlüğü, satış - pazarlama direktörlüğü yaptı. 2001’de genel müdür oldu
• 2003’de Schering-Plough Türkiye genel müdürlüğüne, Kasım 2009’da MSD Türkiye genel müdürlüğüne atandı.
•  2002 - 2003 yılları arasında İEİS (İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası) Yönetim Kurulu’nda görev aldı. 2007’de YASED (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) yönetim kurulu üyeliğine seçildi
• 2004’ten beri yönetim kurulu üyeliğinde bulunduğu Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nin (AİFD) Mayıs 2006’da başkan yardımcılığına ve Ocak 2008’de de başkanlığına seçildi.

BUGÜN NELER OLDU