Murat Arın: Piyasalar için kötü haber var mı?

Piyasalar, olumsuz haber akışının sürmesine karşın bir haftaya daha iyimser bir havada geçirmeyi başardı. Asparagas haberlerin etkisinin gerçeklerden daha güçlü olduğu bir dönemden geçiyoruz. Uçurulan yanlış bir haber borsalarda doping etkisi yaparken, haberin yalanlanması borsalarda satış gelmesine neden olmuyor. Her geçen gün sorunlar üst üste binmeye ve çözümsüzlük artmaya devam ederken borsalardaki iyimserlik dağılmıyor. Küresel piyasalardaki en önemli beklenti, İspanya'nın yardım istediğini açıklaması. Bu nedenle haftanın en büyük asparagası da kurtarmayla ilgili geldi. Bir habere göre İspanya kurtarılmak istiyordu ama Almanya bu adımı engelliyordu. İspanya'nın havlu atıp iflas ettiğini açıklayacağı borsalarda umuduyla sert bir yükseliş yaşandı. Birkaç saat sonra İspanya Başbakanı yardım isteme konusunda bir karar olmadığını açıkladı ancak borsalar yüksek seviyeleri korudu. İspanya'nın durumu o kadar ümitsiz ki artık alay konusu oluyor. İspanya Maliye Bakanı, perşembe akşamı Londra'da bir konferansta yardıma ihtiyaçları olmadığını söyleyince salonda gülüşmeler yükseldi. İspanya'nın büyüme, bütçe, bankacılık rakamları o kadar kötü ki "yardım almayacakları" yönündeki açıklamalar artık ciddiye dahi alınmıyor. İspanya en azından birkaç hafta daha direnecek gözüküyor. ABD seçimleri öncesinde, İspanya üzerindeki piyasa baskısı da fazla artmıyor. Aynı durum Yunanistan için de geçerli. IMF, AB ülkelerini daha fazla desteğe çağırdı ve bu durumda Yunanistan'a yardımı kesebileceğine yönelik bir açıklama yaptı. Yunanistan'ın gözden geçirme süreci bir türlü tamamlanamıyor, tamamlandığı zaman da kararın bir karmaşa başlatma olasılığı yüksek gözüküyor. Ancak Yunanistan'dan gelen kötü haberler de piyasaları etkilemiyor.

Obama mucizesi

ABD başkanlık seçimlerine bir ay kala mucizevi bir rakam açıklandı ve ABD işsizlik oranı yüzde 8,1'den yüzde 7,8'e düştü. ABD ekonomisi ikinci çeyrekte sadece yüzde 1.3 büyüdü, üçüncü çeyrekteki büyümenin de yüzde 1 civarında kalması bekleniyor. İmalat sanayinden gelen veriler ekonominin durgunluk sınırında olduğunu ortaya koymaya devam ediyor. Tarımdışı istihdamda aylık artış sadece 114 bin iken ve ekonominin düşük büyüme hızında devam ettiğini gösterirken ayrı bir kurumda ayrı bir yöntemle hesaplanan işsizlik oranının bir anda düşmesi Başkan Barack Obama'nın seçim mucizelerinden biri olsa gerek. ABD seçimleri yaklaşırken kamuoyu yoklamaları Obama'yı genelde birkaç puan önde gösteriyor. Ancak bu durum Obama'nın seçimleri kazanacağının garantisi değil. ABD borsalarının iyi seyretmesi ya da işsizlik verilerinin garip şekilde iyi gelmesi Obama'nın ikinci kez seçilmesi için yeterli olmayabilir.

Tezkereye garip tepki

Küresel piyasalardaki bu yapay olumlu hava İMKB'nin de yüksek seviyelerini korumasını sağlıyor. Büyümenin yavaşlaması, enflasyonun yükselmesi, bütçe açığının büyümesi, bu nedenle yapılan zamlar borsadaki fiyatlara yansımıyor. Enflasyonun yükselmesi aylardır yazdığım gibi tesadüf değil. Enerji ve gıda fiyatları bugünkü yüksek seviyelerini korudukça enflasyon gerilemeyecek. Benzine, elektriğe, doğal gaza yapılan zamlar da enflasyondaki yükselişe destek verdi. Gıda fiyatlarının 2013'te daha da yükselmesi ve yeni rekorlar kırması bekleniyor. Bu nedenle enflasyon sorunu 2013 yılında da artarak devam edecek gözüküyor. Borsa açısından en garibi ise Suriye sınırındaki çatışmalar ve meclisten asker gönderme tezkeresi çıkmasıyla birlikte yaşanan yükseliş oldu. Bir ülkenin komşusuyla çatışmaya girmesi, sınırda gerginliğin tırmanması o ülkenin ekonomisi, büyümesi, refahı için nasıl bir katkı sağlayabilir? Dünyada ateşin üzerine benzin dökme hali ve piyasalardaki gariplikler devam ediyor.

BİZE ULAŞIN