Anadolu kaplanları istihdamda dinamo olacak

Manpower Ülke Müdürü Reha Hatipoğlu, kurun yükselmesine paralel olarak 2015'te üretime yönelik istihdamda yüzde 32 artış olacağını söyledi

Anadolu kaplanları istihdamda dinamo olacak
Üretimin itici gücü Anadolu Kaplanları bu yıl istihdamın dinamosu olacak. İşe alım firması Manpower'ın 2015 birinci çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre; beş bölgenin tamamındaki işverenler, önümüzdeki çeyrekte istihdam artışı tahmin ediyor. En güçlü istihdam yüzde 23 artışla İç Anadolu bölgesinde olacak. Araştırmaya göre 11 sektörün tamamındaki işverenler, 2015'in ilk üç aylık döneminde istihdam seviyelerinde artış öngörüyor. En yüksek işe alım planı yüzde 32 ile üretime dayalı şirketlerden gelecek. Tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektörü ile ilaç sektöründeki işverenler ise en fazla istihdam hedefi olan sektörler.

İSTİHDAM ARTACAK
Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu: "2015 yılının ilk çeyreğinde üretim sektörünün Anadolu'daki şehirlerden ve bu bölgelerdeki şirketlerden gelen ivmeyle parlak iş imkanları sunduğu ortaya çıkıyor. Anadolu Kaplanları olarak da nitelendirilen bu şirketlerdeki işverenlerin olumlu istihdam öngörüleriyle üretim sektörü, yılın ilk üç ayında aktif ve sağlıklı bir işe alım yapmaya hazırlanıyor. İlaç ve İnşaat sektöründeki işverenler de benzer şekilde aktif bir işe alım hızı öngörüyor. Bizim beklentilerimiz 2015 yılının 2014 ile benzerlikler içeren bir yıl olacağı yönünde" diye konuştu. Hatipoğlu, yılın ilk 6 aylık döneminde ekonominin büyüyeceğini ve dolayısıyla istihdamın artacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

KOBİ'LER ÖNDE OLACAK
2015 birinci çeyreği boyunca, işletme kategorilerinin dördünde (mikro, küçük, orta ve büyük) de istihdam artışları tahmin ediliyor. Orta büyüklükteki işletmelerdeki işverenler, yüzde 30 artışla en güçlü işe alım planlarını bildirirken, büyük işletmelerdeki artış yüzde 25 olarak ifade ediliyor. Küçük ve mikro kategorilerinde artış ise sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 10 olarak ortaya çıktı.
BİZE ULAŞIN