Süper kahramanlar aranıyor

Üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme uzmanları dünyadaki yetenek açığına dikkat çekti. Şirketler artık expat'lerin süper kahraman olmasını bekliyor

Süper kahramanlar aranıyor
Üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme ağlarından IRC Global Executive Search Partners iş ortakları İstanbul'da bir araya geldi. Toplantıda özellikle gelişmekte olan ekonomilerdeki yetenek kıtlığına dikkat çekilerek, "yüksek ödül paketlerine rağmen" sorunun giderek büyüdüğü belirtildi. Yetenek kıtlığına rağmen şirketler, kendi ülkesi dışında çalışan (expat) yöneticilerden "süper kahraman" olmalarını bekliyor. Ev sahipliğini HumanGroup'un yaptığı toplantıya 45 ülkeden 60 beyin avcısı katıldı. Toplantıda, kendi ülkesi dışında çalışan (expat) üst düzey yöneticilerden şu özellikleri taşımaları gerektiği aktarıldı: Kısa dönemli baskıya dayanabilme, pazarı tanıma, mükemmel satış yapabilme, kolay uyum sağlama, esneklik, temsil kabiliyeti, kamu otoriteleriyle ilişki kurabilme, matriks organizasyonda çalışabilme, öğrenmeye açık, iç motivasyonu yüksek, ilham verici.

ORTADOĞU'DA YETENEK DARBOĞAZI
Toplantıda; Ortadoğu, Afrika, Doğu Avrupa gibi gelişmekte olan ekonomilerde "yüksek ödül paketlerine" rağmen yetenek darboğazı olduğuna ve sorunun giderek büyüdüğüne değinildi. Buna karşılık, Almanya, Danimarka, İngiltere gibi gelişmiş ekonomilerdeki açık pozisyonlar için çok sayıda başvuru alındığına vurgu yapıldı.

'DNA FİT' DÖNEMİ
Üst düzey yönetici pazarındaki en dikkat çekici trendlerden biri ise 'DNA fit' yani kurum kültürüne uyum. Uluslararası şirketler, yönetici seçme yerleştirme şirketlerinden, proaktif olmalarını, şirketin kültürünü iyi anlamalarını, sahada daha çok zaman geçirmelerini, oryantasyon sürecinde yöneticilere koçluk yapmalarını bekliyor.

İK'DAKİ TRENDLER
Yasal uyumluluk, yerleştirdikleri yöneticileri elde tutmak, verimli ve hızlı olabilmek
Yedekleme planlaması (succession planning) ve tepe liderlere ihtiyaç duydukları yetenekler noktasında tam destek verebilmek
Birleşme süreci, organizasyon yapısının geliştirilmesi ve farklılıkların yönetimi
Yeteneği çekebilmek için uluslararası kariyer olanakları sunmak, zorlayıcı görevler oluşturabilmek

BİZE ULAŞIN