Akademiyi büyütüp üniversite yapacak

Perakende sektörünün dev şirketi LC Waikiki, kendi çalışan ve liderlerini yetiştirmek için kurduğu 'Kurumsal Akademi'yi 2023'e kadar moda ve perakende üniversitesi haline getirip sektöre kazandıracak

Akademiyi büyütüp üniversite yapacak
Yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarında toplam 24 bin kişiyi istihdam eden Türkiye'nin dev perakende şirketi LC Waikiki kendi eleman ve liderlerini yetiştirmek için kurduğu akademiyi üniversite haline getirmek için kolları sıvadı. 2015 yılında toplam 12 bin kişiye ek istihdam sağlamayı hedefleyen LC Waikiki'nin Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Savcı Tandar, çalışanlardan oluşan 118 iç eğitmenleri olduğunu, işe yeni başlayanlardan yöneticilere kadar farklı eğitim programlarıyla 2023 yılı kadrolarını hazırladıklarını söyledi.

SİRKÜLASYON KAÇINILMAZ

Özellikle moda perakendeciliği alanında eğitim kurumlarında bir uzmanlık bölümü bulunmadığını, buna paralel olarak kendi kadrolarını oluşturmak için Kurumsal Akademi'yi kurduklarını dile getiren Tandar, ciddi bir eğitim altyapısı hazırladıklarını ve Türkiye'ye bir moda-perakende üniversitesi kazandırmayı hedeflediklerini, bu şekilde sektöre de nitelikli eleman kazandıracak bir yapı bırakacaklarını söyledi. Sektörde sirkülasyonun kaçınılmaz olduğunu ve bunu kabul ettiklerini vurgulayan Tandar, "Akademi kurma aşamasına bu noktadan sonra geldik. Madem bu sirkülasyona yetişemiyoruz o zaman daha fazla adam yetiştirelim. Böylece sektöre de nitelikli eleman kazandırmış oluruz diye düşündük" dedi.

AVRUPA'YA ENTEGRE LİDERLER YETİŞECEK
2023 yılına kadar Avrupa'nın en başarılı 3 hazır giyim perakendecisinden biri olmak misyonu doğrultusunda Koç Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen 'LC Waikiki 2023 Liderleri Gelişim Programı', LC Waikiki'nin bütçe, metrekare ve çalışan sayısı olarak en yüksek olan mağazalarının yöneticilerini kapsıyor. 3.5 yıldır devam eden gelişim programı ile 150 mağaza müdürü 2023 Lideri oldu. Bu hedef doğrultusunda analiz yeteneği olan, uluslararası standartlarla boy ölçüşebilecek, rekabet edebilecek liderler ve çalışanlar oluşturulacak. 2023'e Giderken Gelişim Programı ise yaklaşık bir yıldır sürdürülen bir proje. Bu uygulamada hedef, teknik yetkinliklerinde farklı düzeyde olan katılımcıların ihtiyaçlarını doğru belirleyip eğitim programının verimliliğini artırmak.

2014'TE 12 BİN KATILIMCIYA EĞİTİM VERİLDİ
2013 yılından beri Kurumsal Akademi ortalama 60 üst düzey, 400 üzerinde ilk ve orta kademe yöneticiyi gelişim programlarına aldı. Şirket kültürü haline getirmeye çalışılan 'Durumsal Liderlik' konusunda 350 üzerinde yönetici sertifikalandırıldı. Liderler de dahil olmak üzere 2013'te ortalama 5 bin 600, 2014 yılında ortalama 12 bin katılımcıya eğitim verildi. Kurumsal Akademi Direktörlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü ise teknoloji ile öğrenme entegrasyonunu sağlayabilmek için e-öğrenme, sosyal öğrenme, karma eğitim ve mobil öğrenme gibi öğretim stratejileri ve teknolojik çözümleri kullanarak çalışanların eğitim ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.


BİZE ULAŞIN