Türkiye yetenek açığını azalttı

Yetenek açığı dünyada son 7 yılın en yüksek oranına ulaştı. Türkiye ise insan kaynakları politikaları ile yetenek açığını yüzde 11 oranında azaltmayı başardı

Türkiye yetenek açığını azalttı
ManpowerGroup 2015 Yetenek Açığı Raporu dünyadaki işverenlerin yüzde 38'i yetenekli işgücü bulmakta zorlandığını ortaya koyuyor. Bu oran; son yedi yılın en yüksek oranı olurken geçen yıla göre yüzde 2 artıyor. Tablonun en dikkat çekici sonucu ise Türkiye'ye ait. Türkiye'deki yetenek açığı geçen yıla göre yüzde 11 gerilemiş durumda. 42 ülkeden, 10'dan fazla sektörden 41 bin 748 işverenle görüşülerek hazırlanan araştırmaya göre işverenlerin yüzde 38'i, yetenek açığıyla karşı karşıya olduklarını ve doğru becerilere sahip personel bulmakta zorluk yaşadıklarını belirtiyorlar. Geçen yıl yüzde 63 olan Türkiye'deki yetenek açığı ise bu yıl yüzde 52'ye gerilemiş durumda.

EN AZ AÇIK İRLANDA'DA
Küresel yetenek krizinde ilk sıraya yüzde 83 ile Japonya yerleşirken, ardından Peru (yüzde 68), Hong Kong (yüzde 65), Brezilya (yüzde 61) ve Romanya (yüzde 61) geliyor. En az yetenek açığı bulunan ülkeler ise Çek Cumhuriyeti (yüzde 18), Hollanda (yüzde 14), İspanya (yüzde 14), İngiltere (yüzde 14) ve İrlanda (yüzde 11) olarak ortaya çıktı. EMEA Bölgesi'nden araştırmaya katılan işverenlerin yüzde 32'si yetenek açığından şikayetçi. Bu oran 2008 yılından bu yana bölge genelinde belirtilen en yüksek oran. Bölgedeki en yüksek yetenek açıkları Romanya (yüzde 61) ve Yunanistan'dan (yüzde 59) geliyor.

EN FAZLA YETENEK AÇIĞI BULUNAN ALANLAR:
1. Zanaatkâr
2. Mühendis
3. Teknisyen
4. Muhasebe ve Finans Personeli
5. Satış Temsilcisi
6. Nitelikli işçi
7. Pazarlama/ Halkla İlişkiler/ İletişim Personeli
8. Restoran ve Otel Personeli
9. Şoför
10. Yönetici/ İdareci

BİZE ULAŞIN