İşveren istihdamda istikrarı seçti

Seçimlerin yarattığı belirsizliğe rağmen işveren, istihdam planlarını değiştirmedi. Türkiye'de her dört işverenden en az biri eleman sayısını artırmayı planlıyor

İşveren istihdamda istikrarı seçti
Tüm sektörlerde yatırımlara fren yaptıran seçimler istihdam planlarını teğet geçti. Öyle ki 2015'in üçüncü çeyreğinde Türkiye'deki her dört işverenden en az biri istihdam sayısını artırmayı planlıyor. Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre temmuz-eylül döneminde Türkiye'deki işe alımlar istikrarlı seyrini koruyacak. İşverenlerin yüzde 26'sı istihdam artışı, yüzde 7'si ise düşüş olacağını öngörüyor. Yüzde 63'ü ise planlamalarının rutin seyrini koruyacağını, herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtiyor. En güçlü işgücü piyasasını, yüzde 17 net istihdam görünümü bildiren Akdeniz'deki işverenler bekliyor. En güçlü işe alım beklentileri tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık ve ilaç sektöründe. En zayıf görünümler ise madencilik, restoran ve otelcilikteki işverenler tarafından bildiriliyor. Hatipoğlu, "Tarım sektöründeki istihdam artışı, özellikle tarım dışı sektörlerdeki işsizliğin artması ve gıda fiyatlarının artmasıyla tetiklenmiş gözüküyor" diyor.

EMEA'DA İLK SIRADA
2015 yılı 3. çeyreği için tahmin edilen istihdam faaliyetini ölçmek için Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki 24 ülkede arasında en güçlü tahminler Türkiye'den geliyor. Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, "Araştırma Türkiye'deki işe alımların istikrarlı bir hızda ilerlemeye devam edeceğini gösteriyor ve bütün sektörlerde ve bölgelerde olumlu tahminler bildiriliyor" diyor.

İHTİYACI KARŞILAMIYOR
Önümüzdeki üç ay boyunca, işletme büyüklüğü kategorilerinin dördü de istihdam artışı beklentisine sahip. En güçlü işgücü piyasasını, yüzde 32 net istihdam görünümü bildiren büyük ölçekli işverenler bekliyor. Hatipoğlu, "Yine de rakamlar, işgücü piyasasına katılanların ihtiyaçlarını karşılayacak güçte değil" diye ekliyor.

MAYISTA 54 BİN PERSONEL İHTİYACI DOĞDU
Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre ise mayıs ayında 54 bine yakın yeni personel ihtiyacı doğdu. İstihdamdaki durgunluk devam ederken en fazla personel talebi tekstil, yapı ve üretim sektörlerinden geldi. Mayıs ayında otomotiv ve perakende sektörleri hızlı ve istikrarlı yükselişini sürdürürken mayıs ayında da kendi rekorlarını kırdılar. 2014'ün aynı ayına göre perakendede yüzde 22, otomotivde ise yüzde 14 artış yaşandı. Tüm sektörlerden en çok talep edilen pozisyonlar içinde, satış temsilcisi ve mühendis ilanları ilk 2 sırayı bırakmadı. İstanbul, mayıs ayında da en çok personel aranan şehir oldu. İstanbul'u Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli takip etti.

BİZE ULAŞIN