Güvenlik görevlisine 'malullük' mesaisi

Ölüm ya da yaralanmaları 'iş kazası' olarak kabul edilen güvenlik görevlileri için harekete geçen GÜSOD, 330 bin güvenlikçinin malullük aylıklarının artırılması için Çalışma Bakanlığı ile görüşme yapacak

Güvenlik görevlisine 'malullük' mesaisi
Olası bir saldırıda çatışmaya girmesi ya da şiddetli bir kavga durumunda araya girip müdahale etmesi beklenen güvenlik görevlileri hayatlarını kaybetmeleri durumunda 'iş kazası' kategorisinde değerlendiriliyor. Dolayısıyla geride kalan ailelerin mağduriyeti de malullük (insanların vazifelerini yapamayacak duruma gelmeleri) durumunda alacakları aylıkların düşük olması nedeniyle büyük oluyor. Bu konuyla ilgili uzun zamandır çalışma yaptıklarını dile getiren Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı ve aynı zamanda Securitas Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, "İşleri gereği bu insanlar hep kötü adam olmak zorundalar. Üstelik pek çoğunun yüzlerine bile bakmadığı, selam dahi vermediği insanlardan bahsediyoruz. Dolayısıyla beline silah verilip tehlikeye bile bile atılan bu insanların canlarına kast olması durumunda en azından kendileri ve ailelerini mağdur etmeyecek aylıklar almaları gerekiyor" dedi.

YIPRANMA PAYI DA İSTEYECEKLER
Güvenlik çalıştayında bu konuları masaya yatırdıklarını ve kısa süre içinde Çalışma Bakanlığı ile bu konuyu konuşmaya hazırlandıklarını ifade eden Kösereisoğlu, "Sadece maluliyet değil yıpranma ve mesai alabilmeleri için de uğraşıyoruz" diye konuştu. Güvenlik görevlilerinin yüzde 30'unun üretim yüzde 20'sinin ise hizmet sektöründe istihdam edildiğini ifade eden Kösereisoğlu, silahlıların 120, silahsızların ise 90 saatlik eğitimden geçtikten sonra Emniyet'in düzenlediği sınavdan geçerek sektöre girdiğini kaydetti.

YÜZDE 50'Sİ NİTELİKSİZ

Alınan eğitimlere rağmen bu sıkıntılar yüzünden sektörde ciddi bir çalışan sirkülasyonu olduğunu vurgulayan Kösereisoğlu, "Yan haklar ve tatminkar bir ücret olduğu takdirde sektörde kalıcı oluyor. Bunlardan biri bile olmadığında bırakın şirket değiştirmeyi sektör değiştiriyor" dedi. Kösereisoğlu, ağırlıklı lise mezunu olan ve yüzde 50'si nitelikli olmayan çalışanların daha az riskli endüstrilere kaydığını, bahçıvan ya da garson olmayı tercih ettiklerini kaydetti.

ASGARİ ÜCRET ALIYORLAR
Güvenlik görevlileri asgari ücret ya da onun biraz üzerinde maaş alıyor. Ancak sektörde çalışanları tutabilmek için asgari ücretin 2.5 katının maaş olarak verilmesi gerektiğini belirten Kösereisoğlu, şu anda güvenlik kimliğine sahip 280 bin, merdivenaltı çalışan yaklaşık 50 bin çalışan olduğu bilgisini verdi.

KANUNDA BOŞLUK VAR
Bar ya da eğlence mekanlarının önünde duran ve bodyguard olarak bilinen kişilerin ise güvenlik görevi yapmalarına rağmen kimliksiz olduklarını ifade eden Kösereisoğlu, "Gidip belge sorsanız 'biz misafir karşılıyoruz' der ama hiçbir kurum 2 metre boyunda sakallı iri yapılı birini misafir karşılamak için işe almaz. Ancak kurumlar bu kanuni açıklardan faydalanıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN