Plazalarda çalışan anneyi düşünen yok!

Yapılan araştırmaya göre işyerinde emzirme odalarının olmaması nedeniyle çalışan anne emzirmeyi erken bırakıyor. Türkiye'de % 27'yi bulan çalışan kadınların % 14'ü ise anne olunca işten ayrılıyor

Plazalarda çalışan anneyi düşünen yok!
Toplumsal cinsiyet eşitliğinde 142 ülke arasında 125'inci sırada yer alan Türkiye'de faaliyet gösteren şirketler anne olan çalışanlarına sundukları yan haklarda sınıfta kaldı. Danone Nutricia'nın Türkiye'de 1071 kişinin katılımıyla yaptığı 'Çalışan Annelerin İlk 1000 Günü' araştırmasına göre şirketlerin sadece yüzde 9'unda emzirme odası (süt sağım odası) var. Kadınların yüzde 14'ü anne olduktan sonra işten ayrılıyor.

31 HAFTA İZİN İSTİYORLAR
Türkiye'deki çalışanların yüzde 27'si kadın ancak bunun yüzde 40'ı anne olduktan sonra iş hayatından kopuyor. Nutricia Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Gamze Çuhadaroğlu, "Özel sektörde çalışan anne nasıl olsa mesaiye kalacağım diyerek çocuk konusunda daha huzursuz oluyor" diyor. Ücretli iznin uzatılmasının annelerin temel beklentileri arasında olduğunu dile getiren Çuhadaroğlu, "Anneler için ideal izin süresi 31 hafta ancak yöneticiler 16 haftanın yeterli olduğunu düşünüyor. Pek çok şirkette farkındalık yok" diyor.

KREŞ YERİNE CEZA ÖDÜYORLAR
Nutricia İK Direktörü Pınar Öztep ise, şirketlerde kreş bulundurma zorunluluğu olduğunu ancak cezasının bin 200 lira gibi küçük bir rakam olunca şirketlerin bunu ödemeyi tercih ettiğini belirtiyor. "Kreş desteği vergiden düşülebilse bu işe daha fazla yatırım yapılır" diyen Öztep, öncelikle farkındalık yaratılması gerektiğini bu amaçla en iyi işverenleri seçen Great Place to Work'e ilk kez çalışan annelerle ilgili sorular eklettiklerini ve bu kategorinin de sponsoru olduklarını dile getirdi.

BAKICIYA YETECEK PARA YOK
Bakıcı ve gündüz bakımevi aracılığıyla bakım sağlayan anneler ayda ortalama 840 lira ödüyor. Ancak çocuğunu kreşe göndermeyen anneler bu hizmet için ancak aylık 400 lira ayırabileceklerini belirtiyor. Dolayısıyla yeterli ya da herhangi bir maddi destek alamayan anneler için ilk kurtuluş kendi ya da eşinin annesi. Ancak şartlar uygun olsa çalışan kadınlar 0-2 yaş döneminde bebeklerine kendileri bakmak istiyor.

ÇALIŞAN ANNE EMZİRMEYİ ERKEN BIRAKIYOR
Çalışan anneler ideal emzirme süresinin 16 ay olduğunu düşünüyor. Ancak işe dönüşle birlikte bebeklerini ancak 10 ay emzirebiliyorlar. Nedeni çok net: Şirketlerin büyük bir bölümünde emzirme odası yok. Tuvaletlerde ya da karanlık odalarda sağım yapmak zorunda kalan anneler bu kez de sütü saklayacak buzdolabı sıkıntısı yaşıyorlar. Öyle ki annelerin yüzde 42'si işe dönüş nedeniyle emzirmeyi bırakmak zorunda kalıyor.

* Ekonomik maliyet wwww 91
* Çocuk bakımına ilişkin endişeler wwww 75
* Çocukların geleceğinden endişe wwww 32
* Diğer çocuğa ayrılacak imkânların azalacak olması wwww23
* Kendine daha fazla vakit ayırma isteği wwww17
* Eşin çocukla ilgili sorumlulukları üstlenmemesi wwww 10

BİZE ULAŞIN