WhatsApp’tan şİrket yönetiyor

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, şirket içerisindeki birimleri için kurduğu WhatsApp grupları üzerinden şirketi yönetiyor. İnan “Yazarak daha rahat iletişim kuruyorum, kontrolü de daha kolay” diyor

WhatsApp’tan şİrket yönetiyor
Teknolojinin ve sosyal medyanın insan hayatının içine girmesi şirket yönetim modellerini de hızla değiştiriyor. Teknolojiyi kullanmayı seven yöneticiler de şirketlerini bu değişim etrafında şekillendiriyor. İnanlar İnşaat'ın patronu Serdar İnan da bu yöneticilerden biri. 50'nci yaş gününde IT departmanının "Serdar İnan'ı nasıl tanımlarsınız' sorusuna verdiği yanıt da "Şirketi WhatsApp'tan yönetiyor" olmuş. İnan, şirket içerisindeki birimleri için kurduğu WhatsApp grupları üzerinden işlerini yürütüyor. Şirkete yeni giren kişinin firma fotoğrafçısı tarafından kurumsal fotoğrafı çekiliyor. Ardından bu fotoğraf yine kurumun sağladığı iPhone'a kaydediliyor. İşe yeni başlayan kişi İnan'a WhatsApp'tan merhaba mesajı atıyor. Bu şekilde gruba da dahil oluyor.

HAL HATIR SORMAK YOK
Gruplar arası yazışmalarda hal hatır sormak, özel günleri kutlamak yok. İnan, "Bu platform sadece iş için kurulu. Gereksiz yere hal hatır sorarak ya da teşekkürler sıralayarak insanları meşgul etmeye gerek yok" diyor. E-maili sadece uzun cevap verilmesi gereken işlerde kullandığının altını çizen İnan, sabahtan akşama kadar 600 mesaj aldığını belirtiyor. İnan, "Bugüne kadar cevaplamadığım tek bir mesaj yoktur. En geç 24 saatte dönerim. Cevap vermediysem bunun da bir anlamı vardır" diye konuşuyor.

GECE 4'TE MESAJ ATARIM
Gece aklına işle ilgili bir fikir geldiğinde unutmamak için çalışanlara gece 4'te bile mesaj atabildiğini anlatan İnan, "Uykudan birden uyanıp unutmamak için mesaj atıyorum. Sıkıntı yaratmasın diye de işe başlayanlara mutlaka bu durumu söylüyorum. Henüz işte yeni olanlar benden mesaj gelince hemen cevap vermesi gerektiğini düşünüp uykudan uyanıyor ama zamanla bunun sadece bir hatırlatma mesajı olduğunu ve o an cevap verilmesine gerek olmadığını öğreniyorlar" diyor.

KENDİNİ TEK KELİMEYLE ANLAT
İşe alınan kişilerin yüzde 80'i ile bizzat görüştüğünü dile getiren İnan, "O kişinin niteliklerinden çok özündeki idealizmi görmeliyim. Para dilenir gibi iş dilenenlere tahammülüm yok. Onun için vakfımız var. Ama iş profesyonel bir alan. Paradan daha fazla ideallerine önem verenlerle çalışmayı tercih ediyorum" diyor. İnan şöyle devam ediyor: "Çoğu maille CV atıyor ve 'Ekte CV'mi görebilirsiniz' diyor. Benim öyle bir zamanım yok. Tek cümleyle beni etkileyebilirsen görüşmeye çağrılırsın. Ama 100 başvurudan sadece bir- iki kişi bunu yapıyor ne yazık ki."
BİZE ULAŞIN