İstihdam seferberliği verimliliği artıracak

Şubat ayında başlayan istihdam seferberliğinin işsizliğin yanısıra işyeri verimliliğine de katkı sağlaması bekleniyor. Aon Hewitt Direktörü Böke, “Yeni gelen personel iş yükünü omuzlayacağı için verimliliği artıracak” dedi

İstihdam seferberliği verimliliği artıracak
İstihdam seferberliğinin sadece işsizliğe değil işyeri verimliliğine de ciddi katkı sağlayacağı belirtiliyor. Global insan kaynakları ve yönetim uygulamaları danışmanlığı şirketi Aon Hewitt Yetenek Yönetimi Direktörü Uygar Böke, "İstihdam seferberliğine bugüne kadar işsizlik oranlarının düşürülmesi yönünden bakıldı. Ancak bunun aynı zamanda şirket içinde yansıması olacak. Yeni gelen personel iş yükünü omuzlayacağı için verimliliği de artıracak" dedi. Devlet tarafından sağlanan 773 TL tutarındaki prim ve vergi desteğinin işverene maliyet açısından gider düşürücü olmasının yanısıra aslında verimlilik desteği de sağlayacağına işaret eden Böke, "Verilen desteklerin ardından şirketlerin de çalışan bağlılığını güçlendirmesi gerek.Çalışan bağlılığı sağlandığı sürece verimlilik de katlanıyor" diye konuştu.

MAVİ YAKANIN BAĞLILIĞI ARTTI
Her yıl çalışan bağlılığı üzerine bir araştırma yaptıklarını aktaran Böke, araştırma sonuçlarıyla ilgili verileri de paylaştı. Türkiye geneli çalışan bağlılığının 2015'te yüzde 50 olduğunu aktaran Böke, bu oranın 2016'da yüzde 52'ye çıktığını kaydetti. Böke, "Burada dikkat çeken ise mavi yakadaki bağlılık artışının beyaz yakaya oranla daha fazla olması. Mavi yakadaki bağlılık oranı geçen sene yüzde 39 iken bu sene yüzde 46'ya ulaşmış. Dolayısıyla bu da çoğu şirkette mavi yakalı çalışanlar için özel uygulamalar yapıldığını ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

ÜÇ TEMEL DAVRANIŞ
Bağlı çalışanların temelde 3 davranışı sergilediğini aktaran Böke, bu davranışları da "Konuş", "Kal" ve "Kalkındır" olarak isimlendirdiklerini kaydetti. Böke, "Yani çalışanlar şirketiyle ilgili içerde ve dışarda olumlu konuşur ve şirketini tavsiye eder. Şirketinde kalma kararlılığına sahiptir ve takımın bir parçası gibi hisseder, kendilerinden beklenenin fazlasını verme konusunda içlerinden gelen bir motivasyona sahiptirler ve teşvik edildiklerini hissederler" dedi.

KADINLAR DAHA BAĞLI
Kadınların bağlılık oranının erkeklere göre bir puan daha fazla olduğunu aktaran Böke, "Geçtiğimiz senelerde durum daha farklıydı. Erkeklerin bağlılığı yüksekti. Bu kadınların iş dünyasında daha aktif olmasıyla da ilintili" dedi. Departman bazında yapılan analizlere göre ise Ar-Ge, İK, finans, satın alma ve üretim bölümlerinde çalışan bağlılığı artıyor, bilgi işlem departmanlarında ise önceki yıllara göre düşüyor.
BİZE ULAŞIN