Kadınlar yönetimde söz sahibi oluyor

Türkiye’de kadın yönetici oranının her yıl arttığını belirten Reed Türkiye Müdürü Yıldırım, “Hizmet, hızlı tüketim ve ilaç gibi sektörlerde kadın yönetici sayısı oldukça yüksek” dedi

Kadınlar yönetimde söz sahibi oluyor
Türkiye'de Halka Açık Şirketlerde Kadın Direktörler Raporu 2016'ya göre Borsa İstanbul'da halka açık şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi oranı yüzde 11.5'ten 14.2'ye yükseldi. İngiltere merkezli işe alım ve danışmanlık firması Reed Türkiye Genel Müdürü Asiye Yıldırım da bu oranları doğrulayarak 2016'da yaptıkları üst düzey yönetici yerleştirmelerinde kadın-erkek sayısının yakın oranda gerçekleştiğini söyledi. Bazı sektörlerin yönetim kadrolarındaki kadın-erkek oranlarının umut verici olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Hizmet, hızlı tüketim ve ilaç gibi sektörlerde kadın yönetici sayısı oldukça yüksek. Özellikle erkek egemen olarak anılan sektörlerde dahi pozitif bir gelişme var" dedi. Şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği için tutarlı ve birbirini destekleyici politikalar geliştirdiğini aktaran Yıldırım, "Bu sektörlerin kadın istihdamına yönelik hazırladığı projeler de ön plana çıkıyor. Özetle 2017, kadın yöneticiler için pozitif bir yıl olacak" diye konuştu.

ESNEK ÇALIŞMA İSTİHDAMI ARTIRIR
İŞKUR ve İLO'nun yaptığı Kadın İstihdam Eylem Planı raporunu da değerlendiren Yıldırım, "Rapora göre kadınların yüzde 53'ü hizmet, 31'i tarım, 15'i sanayi ve yüzde 1'i inşaat sektöründe çalışıyor. Kayıtdışı çalışan kadınların yüzde 56.8'inin ücretsiz aile işçiliği yaptığı, yüzde 57.3'ünün ise ev işleriyle meşgul olduğu göze çarpıyor. Raporda kadın istihdamını artırması ve kayıtdışı ekonominin önlenmesi için esnek çalışma modelinin önemli olduğu vurgulanıyor" dedi. Yeni çıkan esnek işgücü düzenlemesinin kadın istihdamına katkı sağlayacağını belirten Yıldırım, "Bu çalışma şekliyle evlerinde oturan kadınlara belirli dönemlerde çalışma opsiyonu sağlanacak. Böylece işgücüne katılım oranı da artacak" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN