Teknolojik gelişmeler iş imkânını artıracak

Manpower’ın araştırmasına göre teknolojik gelişmeler iş imkânını ve çalışan sayısını artıracak. Dijitalleşmeye paralel, yeni meslekler de ortaya çıkacak

Teknolojik gelişmeler iş imkânını artıracak
Bugüne kadar iş dünyasının geleceğini tahmin etmek adına çok şey söylendi. Daha az iş imkânı, daha farklı sektörlerin gelişeceği ve hatta işsizlik yaşanacağı dahi ortaya atıldı. 2016'da yapılan bir araştırma, bugün insanların ücret karşılığında yaptığı işlerin yüzde 45'inin teknoloji sayesinde makinelar tarafından otomatik olarak yapılabileceğini iddia etti. Bu ilk bakışta yakın gelecekte insanlığı işsizlik günlerinin beklediğine işaret ediyor gibi görünse de durumun pek de öyle sonuçlanmayacağı Manpower Group'un yaptığı Yetenek Devrimi (The Skills Revolution) araştırması ile ortaya çıktı. Araştırma, istihdam açısından gençleri parlak bir geleceğin beklediğini ortaya koydu.

İŞLETMELERİN % 90'I DİJİTALLEŞECEK
43 ülkeden 18 bin işverenin katıldığı araştırmaya göre her beş işverenden biri, geleceğin iş dünyasına adapte olunabildiği takdirde teknolojik gelişmelerin iş imkânlarını artıracağını söylüyor. Her 10 işverenden altısı ise çalışan adaylarının doğru becerilere sahip olması, öğrenme ve adaptasyona hazır olması halinde çalışan sayısını artıracağını belirtiyor. İşverenlerin yüzde 90'dan fazlası ise önümüzdeki iki sene içinde işletmelerinin dijitalleşme trendinden etkileneceğini aktarıyor.

KOBİ'LERDEN İŞ FIRSATI
Dijitalleşmeyle birlikte Türkiye'de de yeni iş fırsatlarının doğacağını vurgulayan Hatipoğlu, şunları anlattı: "Ülkemizde BT ve bilişim sektöründe istihdam artışı olması yönünde önemli bir beklenti de var. Özellikle küçük ve orta ölçekli (KOBİ) firmalar, teknolojiye doğru yatırımı yaparsa çok verimli sonuçlar elde edilecektir."


Dijital dönüşümün hem çalışan hem de işveren için adaptasyon zorluğunu ortaya çıkara bileceğini anlatan Hatipoğlu, "Ancak kişilerin adaptasyon ve öğrenme yetilerini geliştirmek yönünde bir eğitim planlayabilirsiniz. Ezberci değil araştırmacı ve öğrenmeye açık kişilere ihtiyacımız var" dedi.

BECERİ VE YETENEK ÖNE ÇIKACAK
Manpower Group Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, dijitalleşme ve teknolojideki gelişmelerin işsizliği tetikleyeceği ve insanların işlerini kaybedeceği yönünde bir genel kanı oluştuğunu hatırlatarak, "The Skills Revolution araştırması bunun tam tersine bir beklenti ortaya koyuyor" dedi. Dijitalleşmenin yeni birçok iş alanını ortaya çıkaracağının altını çizen Hatipoğlu, bu dönemde beceri ve yeteneğin öne çıkacağını kaydetti. Hatipoğlu, "Dijitalleşme çağında, belki de henüz adı bile duyulmamış işlerde kalıcı olmak için hızla yeni beceriler edinmek gerekecek. Z neslinin sahip olacağı mesleklerin yüzde 65'i ise henüz dünya üzerinde olmayan meslekler olacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN