Kibar çalışanları Sanayi 4.0’a hazırlanıyor

Gelirlerinin yüzde 60’ını ihracattan elde eden Kibar Holding, dünyayla rekabette elini güçlendirmek için Sanayi 4.0’a hazırlanıyor. Holdingin İK Bölüm Başkanı Eşber Çekiç, “Grup teknolojik altyapısını geleceğe hazırlarken biz de üretime değer katma ve buna uygun kadrolar oluşturmayı hedefliyoruz” dedi

Kibar çalışanları Sanayi 4.0’a hazırlanıyor
Buhar gücü, elektrikle üretim, robotlu otomasyon derken dünya yeni bir devrimin eşiğine geldi. Dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırılan ve akıllı robotlar, büyük veri, nesnelerin interneti, bulut gibi yeni nesil teknolojilerin kullanılmaya başlandığı Sanayi 4.0 için bugüne kadar kurulan senaryolar daha çok robotların iş dünyasında etkin olacağı ve çalışanların yerini alacağı yönünde oldu. Ancak sanayide faaliyet gösteren şirketler, beklenenin aksine çalışanlarıyla birlikte Sanayi 4.0'a hazırlanmaya başladı. Otomotivden demir-çeliğe, gıdadan ambalaja, lojistikten dış ticarete kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren ve 7 bin 500'ün üzerinde kişiyi istihdam eden Kibar Holding, İK politikalarını Sanayi 4.0'a göre şekillendirdi. "Gelirlerimizin yüzde 60'ını ihracattan sağlıyoruz. Dolayısıyla rakiplerimiz Türkiye ile sınırlı değil. Dünya genelinde rekabet ediyoruz" diyen Kibar Holding İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı Eşber Çekiç, dünyanın hızla Sanayi 4.0'a geçiş yaptığını, holdingin de hem üretim hem de çalışanlarıyla bu geçişe hazırlandığını kaydetti.

YETENEKLERİ K-TEAM İLE SEÇİYOR
Çekiç, "Grup teknolojik altyapısını geleceğe hazırlarken biz de üretime değer katma ve buna uygun kadrolar oluşturmayı hedefliyoruz" dedi. Grubun verimlilik odaklı çalışmalarını güçlendirdiğini aktaran Çekiç, bu kapsamda hem genç yetenekleri çekmeye hem de mevcut kadronun yeteneklerini geliştirmeye yönelik projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Çekiç, "Genç yetenekleri çekebilmek amacıyla 2014'te K-TEAM adını verdiğimiz bir projeyi hayata geçirdik. Üniversite 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerinin başvurabildiği bu projeyle bir grup arkadaşımızı şirkete alıyor ve onların bir yıl boyunca gerçek iş yaşamını deneyimlemesini sağlıyoruz. Bir yıl sonra en yetenekli isimleri kadromuza katıyoruz" diye konuştu. Çekiç, program kapsamında 2016'da da 7 bin kişinin başvuru yaptığını, 36'sının staj yaptığını, bunlar arasında da 10 kişinin işe alındığını aktardı. Çekiç, "2017 başvurularını açtık. Seçmelerini mayısta yapacağız. 10-12 bin civarında başvuru olacağını düşünüyoruz. 45 kişiyi staj programına almayı planlıyoruz" dedi.

KARİYER OKULUNDAN 300 YÖNETİCİ MEZUN
Kibar Holding'in lider yetiştirmek ve uzmanlık alanlarında profesyonelliği desteklemek amacıyla 2014'te Kibar Kariyer Okulu'nu kurduğunu anlatan Çekiç, "Okul bünyesinde fakülte seviyesinde eğitim programları yer alıyor. Liderlik, gelişim ve satış olmak üzere üç fakültenin yer aldığı okulumuzdan bugüne kadar 300 yöneticimiz mezun oldu ve sertifikalarını aldı. 21 Nisan'da ikinci bir grubumuz sertifikasını alacak" dedi.
BİZE ULAŞIN