Oyun yazan gençler BOGEP’te buluşacak

Oyun sektöründe faaliyet gösteren gençleri buluşturmak için Bağımsız Oyun Geliştiricileri Platformu kuruldu. Platformda, oyun geliştiren gençlere projelerini hayata geçirebilmeleri için yol haritası çizilecek

Oyun yazan gençler BOGEP’te buluşacak
Dünyada 100 milyar dolar büyüklüğe ulaşan oyun pazarında Türkiye hedef büyüttü. Pazardan 700 milyon dolarlık pay alan Türkiye, 2023'e kadar oranı 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Bu kapsamda devlet KOSGEB'ten hibe destekleri sağlarken üniversiteler de oyun geliştirmeye yönelik bölümler açmaya başladı. Bilgisayar mühendisliği, görsel tasarım, animasyon, grafik gibi bölümlerde okuyan gençlerin büyük ilgi gösterdiği oyun sektöründe bazı yetenekler ise hedeflediklerine ulaşmakta zorlanıyor. Zorlu bir süreç olan oyun geliştirmede yeteneklerin kaybolmaması için harekete geçen Imagine Codes'un kurucu ortakları Levent Ensari ve Can Sorman Bağımsız Oyun Geliştiricileri Platformu'nu (BOGEP) kurdu. Türkiye'de bağımsız olarak oyun geliştirmeye çalışan çok gencin olduğunu aktaran Levent Ensari, "Ancak sektörde bir oyunu tutturup para kazanmanız ciddi bir zaman alabiliyor. Bu nedenle Türkiye'de insanlar işlerini yaparken bir taraftan da bağımsız zamanlarda oyun geliştirmeye çalışıyorlar. Biz de nitelikli olan insanları bir araya getirmek için BOGEP'i kurduk" dedi.

YOL GÖSTERECEKLER
Bu platformda yeteneği olan ancak maddi imkânı yeterli olmayan gençleri buluşturmayı hedeflediklerini anlatan Ensari, iş geliştirmede de onlara yol haritası çizeceklerini aktardı. Ensari, "Oyun geliştirici bir gencin kafasında çok iyi bir fikir oluyor ancak nasıl projeye dönüştüreceğini bilmiyor. Projeyi geliştirse de fon bulamıyorlar. KOSGEB'e ya da TÜBİTAK'a nasıl gidilir? Yatırımcıya proje nasıl anlatılır? gibi durumlarda onlara yol göstereceğiz" diye konuştu. Oyun geliştirmenin her aşamasında gençlere destek olmayı hedeflediklerini aktaran Ensari, şunları anlattı: "Grafiker, animasyon, yazılımcı, oyunların ses ve müziğini yapanlar... Yani oyun geliştirme aşamasındaki bütün gençler bu platformda buluşacak. Burada üniversitelerin işbirliğinde kurs ve eğitimler vereceğiz. Şu anda Okan Üniversitesi ile görüşme halindeyiz. Onlar bu platforma çok destek oluyor. Eğitimlerle de destek verecekler. Bağımsız oyun geliştirmiş, alanında uzman kişilere seminerler verdireceğiz. Gençlerin potansiyeli var, enerjilerini boşa harcamasınlar istiyoruz. Oyun pazarındaki çıtayı yükseltmeyi hedefliyoruz."

YERLİ VE MİLLİ BİR DELİÇERİ
Levent Ensari ve Can Sorman, uzun süredir sektörde faaliyet gösterdiklerini belirterek, şunyarı anlattılar: "Yerli ve milli bir proje geliştirmeyi hedefliyorduk. Türk milletini anlatan bir oyun istiyorduk. Buradan yola çıkarak Deliçeri oyununu geliştirdik. Oyun 10 günde yerli yabancı toplam 30 bin kişiye ulaştı. 1 milyon oyuncuya ulaşmayı hedefliyoruz."


Deliçeri oyununu hayata geçiren Imagine Codes'un kurucu ortakları arasında Levent Ensari ve Can Sorman, Arda Özüpek, Hilal Metin ve Cebbar Yılmaz bulunuyor.

GÜNLÜK 3 MİLYON EURO KAZANDIRIYOR
Türkiye'nin oyun üretiminde Ortadoğu'da lider olduğunu aktaran Can Sorman, son 6 yılda oyun firmalarının sayısının ciddi oranda arttığını kaydetti. 100'e yakın şirketin bu alanda çalıştığını anlatan Sorman, "Global anlamda başarı kazanmış şirketler var. Ancak ihracat rakamlarına ve ciroya baktığımızda globalde gitmemiz gereken daha çok yol var" dedi. İyi bir oyunun günlük 3 milyon euroya kadar kazandırdığını anlatan Sorman, bunun için ciddi bir yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Bir oyun geliştirmek için en az 1 milyon dolar harcanması gerektiğini anlatan Sorman, "Türkiye önümüzdeki 6 yıl içinde 30 tane firma yüksek kaliteli oyun geliştirir, bunların da 5-6 tanesi global çapta başarılı olursa, 2023'te 1 milyar dolarlık ihracat yapabiliriz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN