Kadınlar üretiyor dünya giyiyor

Köyceğiz’de tarım ve turizme alternatif gelişen ayakkabı sektörü, ilçe kadınlarına da istihdam kapısı oldu. Nomadic Republic atölyesi, kadınlara düzenli gelir ve sosyal güvence sağlıyor

Kadınlar üretiyor dünya giyiyor
Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde kadın istihdamı için turizm ve tarım sektörlerine alternatif bir sektör daha gelişiyor.
Meksika'da kullanılan ip sandaletleri Türkiye'de üretme amacıyla yola çıkan Nomadic Republic markası, beldede kadınlar için yeni bir iş kapısı araladı.
El emeği terlik ve sandaletler Köyceğizli kadınların ellerinden çıkıyor.
Markapark ve Deriden mağazaları başta olmak üzere Türkiye genelindeki 115 noktada satışa sunulan ürünler, İtalya, Lübnan ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere üç ülkeye ihraç ediliyor.

SİPARİŞ İPTAL OLDU, ŞİRKETİ KURDU
Nomadic Republic'in sahibi Cenk Çakıroğlu, şirketin doğuş hikâyesini şöyle anlatıyor: "Biz aslen restoran işletmeciliği yapan bir şirketiz.
Nomadic Republic'in doğuşu, yine restoranımızda başladı. Ürünleri ilk olarak misafirlerimizin ayağında görüp, Meksika yapımı olduğunu öğrenmemizle ürünü ve üreticisini araştırmaya başladık. Meksika'daki üreticiyi bulup iletişime geçtik ve sonrasında kendimizi Meksika'da bulduk.
Kendileriyle Nomadic Republic markasıyla sandalet üretimi konusunda anlaştık. Daha ilk parti de ürünleri bize temin edememeleri sebebiyle kendileriyle çalışmayı bıraktık. Türkiye'de bu ürünleri daha kaliteli nasıl üretebiliriz fikrine yoğunlaştık ve Ar-Ge çalışmalarını başlattık. 1 yıl süren çalışmalarımızın ardından atölye kurduk ve geçen yıl üretime başladık."

SADECE KADINLAR ÇALIŞIYOR
Köyceğiz'in tarım ve turizm dışında bir geliri olmadığına dikkat çeken Çakıroğlu, atölyeyi özellikle kadın istihdamını desteklemek amacıyla kurduklarını ifade etti. Çakıroğlu, "Daha önce tarım işçisi olan kadınlarımızı meslek sahibi yapmayı ve onlara sosyal güvence sağlamayı hedefledik. Sadece kadınların çalıştığı atölyemizde aile ekonomilerine de katkıda bulunuyoruz" diye konuştu.

YÜKSEK TALEP VAR
Bu yıl 30 bin çift üretim yapmayı hedeflediklerini belirten Çakıroğlu, önümüzdeki sene ihracat, üretim ve istihdamda yüzde 100 büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Çakıroğlu, "Doğa dostu ürünlerimiz için çok talep alıyoruz. Özellikle buraya gelen turistlerin büyük bir ilgisi var. Ürün yetiştirmekte zorlanıyoruz" dedi. Bir yıl önce kurulduklarını ve yüzde 100 büyüdüklerini aktaran Çakıroğlu, üç ülkeye ihracatları olduğunu ve birçok ülkeden talep aldıklarını sözlerine ekledi.

DÜZENLİ GELİRİM VE GÜVENCEM VAR
Nomadic'te çalışan Hatice Erken, geçen sene iki ay eğitim alıp atölyede işbaşı yapanlardan. "Daha önce günlük yevmiyeyle narenciye bahçelerinde çalışıyordum" diyen Erken, burada sosyal güvenceye sahip olduğunu belirtti. Erken, "Bir şey üretmek çok keyifli. Ürettiğiniz o şeyi başkasının ayağında görmek ise daha da büyük keyif" dedi. Şirketin bir diğer çalışanı Ayşe Bulut da yazın güneş altında, kışın da soğukta bahçelerde çalışıp gündelikle geçindiğini belirterek, "Şimdi düzenli bir gelirim oldu. 'İş bulur muyum?' derdim yok. Ayrıca bir zanaat öğrenmiş olmaktan dolayı da çok mutluyum" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN