Yeşilay’dan tekno ‘İYİ’lik

Yeşilay’dan tekno ‘İYİ’lik

İşyerlerinde sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak ve bağımlılıkla mücadele etmek amacıyla İYİ programını başlatan Yeşilay, çağımızın hastalığı olan teknoloji bağımlılıklarını da iyileştirecek

Yeşilay, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve Türkiye Kalite Derneği işbirliği ile işyerlerinde sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak ve bağımlılıkla mücadele etmek amacıyla İş Yaşamını İyileştirme (İYİ) programını başlattı. Geçen yıl pilot uygulaması hayata geçirilen projeye, bu yıl Torku, Siemens, Ideasoft gibi 15 büyük şirket dahil oldu. Yılsonuna kadar 30 büyük şirket, 50 bin çalışana ulaşmayı hedefleyen Yeşilay, projeye dahil olan ve kriterleri yerine getirmeyi başaranlara 'En İYİ İşyeri' sertifikası verecek.

HER EVREDE ETKİN OLACAK
Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, kurumun Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları ile geliştirdiği işbirlikleriyle çocuk ve gençlere ulaşabildiğini belirterek, "Ancak iş yaşamında, ekonomik özgürlüğünü almış kişilere ulaşmak biraz daha zor. İnsanları bağımlılıktan uzak tutabilmeniz için de hayatın her evresinde yer almanız gerekiyor. Biz de buradan yola çıkarak İYİ projesini geliştirdik" dedi. İşyerlerindeki bağımlılıklarla ilgili bilgi veren Yılmaz, çalışanlarda en çok sigara ve teknoloji bağımlılığının görüldüğünü ifade etti.

YASAKLAMAK ÇÖZÜM ÜRETMEZ
Sigaranın toplum tarafından bilinen bir bağımlılık türü olduğunu aktaran Yılmaz, şunları anlattı: "Ancak teknoloji henüz fark edilmedi. İşverenin teknoloji bağımlılığıyla mücadele yöntemi ise yasaklama olarak öne çıkıyor. Çalışan da bunu özgürlüğü kısıtlama olarak görüyor. Nette kısıtlama ya da bazı programları engelleme de işyeri için yasakçı algısına neden oluyor ve iki taraf da mutsuz oluyor. İşyerinin çalışana bu durumun bir bağımlılık olduğunu aktarması ve bu bağımlılıktan kurtulmasına destek olması gerekiyor. Biz burada eğitimlerle gerekiyorsa da tedaviyle destek veriyoruz. Böylece her iki taraf da kazanıyor."

İÇSELLEŞTİRilLMESİNİ HEDEFLİYORUZ
Programla işyerlerinin sağlıklı yaşamı içselleştirmesini hedeflediklerini aktaran Yılmaz, "Şirketlerin alkol ya da tütün bağımlısı olan çalışanını Yeşilay'a gönderelim tedavi etsinler mantığıyla yaklaşmasını istemiyoruz. Bu süreçte yöneticilerin bağımlılıkla mücadelede liderlik etmesini, çalışanın da bunu benimsemesini hedefliyoruz. Proje de bu kapsamda şekilleniyor" dedi. Yılsonunda İYİ düşünen, İYİ'de kararlı, İYİ'de farklı, İYİ'de mükemmel olmak üzere dört kategoride işyerlerini ödüllendireceklerini aktaran Yılmaz, 2 yıl sonra da büyük ödül vermeyi planladıklarını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN