Sistemi esnetmeyen yeteneği kaçırıyor

Manpower’ın araştırmasına göre esnek çalışma koşullarını oluşturmayan şirketler, yetenekli çalışanı uzun vadede elinde tutamıyor

Sistemi esnetmeyen yeteneği kaçırıyor
Manpower Group Solutions tarafından yapılan Bence Çalışmak: Adayların Esneklik Tercihlerini Anlamak-Work, for Me: Understanding Candidate Preferences for Flexibility, isimli araştırma, işverenlerin gelecekteki çalışanlarının esneklik konusundaki tercihlerini karşılamak için atabileceği hızlı ve uzun vadeli adımlara dair önemli ipuçları veriyor. 19 ülkeden yaklaşık 14 bin kişinin katıldığı araştırmada katılımcılara iş arama süreçlerinde en çok neye önem verdikleri soruldu. Araştırma sonuçlarına göre en çok istenen esnek çalışma koşulları, esnek çalışma saatlerini ve evden/istenilen yerden çalışmayı içeriyor. Adayların yüzde 26'sı en önemli şeyin işe başlama ve bitirme saatlerinin esnekliği olduğunu belirtiyor. Bunu yüzde 22'yle evden veya istenilen yerden çalışabilme seçeneği takip ediyor. Araştırmaya göre günümüzde iş arayanların en büyük öncelikleri arasında mekânsal esneklik yer alıyor.

TEK PARÇA HAYAT İSTİYORLAR
Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, işyeri esnekliğinin sadece uzaktan çalışabilme imkânı anlamına gelmediğini belirterek, "Mola saatlerinde evden çalışmaya ve doğum iznine kadar bütün çalışma düzenleri esneklik kapsamına dahildir" dedi. Her işverenin bu seçeneklerin tümünü sunamasa da, çeşitli aday profillerine hitap eden bir esneklik anlayışı oluşturabileceğine dikkat çeken Hatipoğlu, "Çalışan adaylarının iş yaşamı ve özel hayatları arasında iki parçaya bölünmedikleri, 'tek parça' bir hayat istedikleri gayet net anlaşılıyor" diye konuştu.

ESKİ MODELLER DEN VAZGEÇİLMELİ
Şirketlerin, performansa değil mevcudiyete önem veren eski çalışma modellerinden vazgeçmeye hazırlıklı olması gerektiğine dikkat çeken Hatipoğlu, "Esnek çalışma beklentilerini karşılayabilen işverenler, en iyi yetenekleri bünyesine katma ve elinde tutma konusunda daha avantajlı konumda olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN