Gönüllü çalışmalar CV’de öne çıkarıyor

Sosyal beceriyi geliştiren gönüllülük temelli çalışmalar, özgeçmişlerde yetenek dışı özelliklerin başında yer alıyor. Bu adaylar yönetici pozisyonu için öne çıkıyor

Gönüllü çalışmalar CV’de öne çıkarıyor
Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Page Group tarafından yapılan "Özgeçmişte Neler Önemlidir Araştırması", iş başvurusu için hazırlanan özgeçmişte yer verilmesi gereken temel unsurların ülkelere göre farklılık gösterdiğini ortaya çıkardı. Türkiye dahil 12 farklı ülkede yaklaşık 4 bin 500 iş adayı ve 700 işe alım danışmanı ile yapılan bu araştırmaya göre bir adayın özgeçmişinde yer vermesi gereken ögeleri, iş pozisyonundan sektöre, sektörden ülkeye kadar bir çok faktör etkiliyor. Uluslararası deneyim ve sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü çalışmaları, yüzde 54 oranla Türkiye'de şirketlerin bir özgeçmişte görmek isteyeceği yetenek dışı özelliklerin başında geliyor. Şirketler bu iki özelliğin adayın esnek ve yeni çalışma ortamına uyum sağlayabilmesiyle ilgili ipuçları verdiğini belirtiyor.

SOSYAL BECERİYİ GELİŞTİRİYOR
PageGroup işe alım danışmanlarından Ezgi Baş, "Sosyal sorumluluk projeleri ve uluslararası deneyim, bir adayın kişiliği hakkında çok fazla şey söylüyor" dedi. Bu çalışmanın adayın iletişim yetenekleri ve girişimci ruhunu öne çıkardığını belirten Baş, "Gönüllülük temeline dayanan faaliyetlerin sıklıkla uygulandığı uluslararası şirketler ya da çok kültürlü çalışma ortamlarında, bu özelliklere sahip adayların işe kabul edilme şansı artıyor" dedi. İşe alım danışmanı Nergis Bıçakçı ise gönüllülük temelli çalışmaların sosyal becerileri geliştirmeye yardımcı olduğunu, bu özelliklere sahip adayların ise yönetici pozisyonları için daha uygun bulunduğunu vurguladı.
BİZE ULAŞIN