Kritik eşiğe geçici yönetici

Son dönemde Türkiye’de adını duyurmaya başlayan geçici yöneticiler, hızla büyüyen ve kritik eşiğe gelen şirketlerin kurtarıcısı konumuna yükseldi. Bu yöneticiler doğum izinlerine de çözüm oldu

Kritik eşiğe geçici yönetici
Dünyada hızla yaygınlaşan geçici yöneticilik kavramı son dönemde de Türkiye'de adını duyurmaya başladı. Üst düzey yöneticilik pozisyonlarında açık ya da sorun yaşayan şirketlerin başvuru yaptığı bu modelle şirketler önemli bir projede yetkin ve tecrübeli uzmanlarla çalışma fırsatı elde ediyor. Türkiye'de hızla büyüyen KOBİ'lerin finans ve İK alanlarında ihtiyaç duyduğu geçici yöneticilik pozisyonu, özellikle kritik eşikte olan şirketlerin adeta kurtarıcısı konumuna yükseliyor. Ortalama 3 ay ila 1.5 yıl çalışan geçici yöneticiler, doğum izni, hastalık gibi durumlarda da en çok tercih edilen kişiler arasında yerini alıyor.

ZORLU SÜREÇLERDE ETKİLİ
Birçok firmanın dönemsel üst düzey yönetici açığı sorununu yaşadığını aktaran Expertera'nın Şirket Ortağı ve Satış, İş Geliştirme ve Pazarlamadan Sorumlu Müdürü Hayal Koç, dünyada hızla gelişen ve esnek işgücü modelinin bir parçası haline gelen geçici yöneticiliğin Türkiye'de de önem kazanmaya başladığını söyledi. Özellikle yeni pazarlara giren veya dijital dönüşüm geçiren şirketlerin geçici yöneticilere başvurduğunu aktaran Koç, "Satın alma, dijital dönüşüm ve yeniden yapılanma gibi zorlu süreçlerde bu alanlarda bilfiil tecrübesi olan, deneyimli ve donanımlı uzmanlarla çalışmak en efektif çözüm oluyor" dedi.

DOĞUM İZİNLERİNE ÇÖZÜM
Türkiye'de geçici yöneticilerin hızlı büyüyen KOBİ'ler tarafından tercih edildiğini aktaran Koç, "Bu şirketlerin daha çok finans ve İK alanlarında desteğe ihtiyaç duyduklarını ve geçici yöneticilerden faydalandıklarını görüyoruz. Ayrıca doğum izni dönemlerinde firmaların kritik pozisyonları açık bırakmak yerine tecrübeli geçici yöneticilerle çalışmayı tercih ettiğini görüyoruz" diye konuştu. Geçici yöneticilerin şirketlere ciddi katkı sağladığının altını çizen Koç, şunları anlattı: "Hızlı bir çözüme ulaşmak, tecrübeli ve sonuç odaklı bir yöneticiyle çalışmak, iç politika dengelerini etkilemeden sonuç elde etmek, efektif strateji üretmek ve uygulamak, eğitici ve egosu olmayan bir liderle çalışmak ve maliyet avantajı sağlamak bunun başında geliyor. Geçici yöneticilik yapan üst düzey yöneticiler ise farklı projelerde bilgi birikimleri ve deneyimlerini değerlendirebiliyor."

TÜRKİYE'DE YETERİNCE KULLANILMIYOR
Geçici yöneticilik uygulamasının Türkiye'de henüz firmalar tarafından yeterince bilinmediğini aktaran Koç, 12 Ekim'de geçici yönetici sağlayıcısı Senior Management Worlwide'ın (SMW) katılımıyla kapsamlı bir panel düzenleyeceklerini aktardı. Koç, "SMW geçici yöneticilik alanındaki tecrübelerini, Türkiye'nin önde gelen firmaların yöneticileriyle paylaşacak. İlk kez global düzeyde yapılacak etkinlikte örnek projeler, etkili kullanım tüyoları ve sık karşılaşan konular ele alınacak" dedi.
BİZE ULAŞIN