Siemens Ar-Ge’de kadın harekâtı

Siemens Türkiye, 600 kişinin çalıştığı Ar-Ge biriminde kadın harekâtı başlattı. “Mühendislik erkek işidir” algısını kırmayı hedefleyen şirket, ‘Kadın Mühendisler’ projesi ile % 30 olan oranı artırmayı hedefliyor

Siemens Ar-Ge’de kadın harekâtı
Pazar 03.03.2019
ABONE OL
Dünya son dönemde bir ekonomik buhranın eşiğine gelmişken ülkeler bunu atlatmanın çeşitli yollarını arıyor. Ekonomide zorlu süreçleri atlatma ve büyümeye pozitif katkı sağlama noktasında ise en kilit rolü kadınlar üstleniyor. Öyle ki, McKinsey'in 2016 yılı Women Matter Raporu'na göre kadınların iş gücüne katılımının artmasıyla 2025'te küresel ekonomide 12-28 trilyon dolar seviyelerinde bir büyüme gerçekleştirilebilecek.

2023 HEDEFİ YÜZDE 41
Araştırmalara göre Türkiye'de kadının işgücüne katılım oranı yüzde 33.8 seviyesinde. 2023 hedefi ise bu oranı yüzde 41'e çıkarmak. Hükümet istihdam teşvikleri, mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programı gibi destekleyici politikalarla kadının işgücüne katılımını artırmaya çalışırken, Türkiye'de faaliyet göstere uluslararası dev şirketler de elini taşın altına koyuyor. Bunlardan biri de Siemens Türkiye.

MENTORLUK DESTEĞİ
2018'de Ar-Ge'ye 34 milyon euroluk yatırım yapan ve bu yıl bunu 40 milyon euroya çıkaran Siemens Türkiye, Ar-Ge'de yüzde 30 oranındaki kadın mühendis sayısını daha da artırmak için kolları sıvadı. "Mühendisliğin 'erkek işi' olarak algılanmasından rahatsızlık duyuyoruz" diyen Siemens Türkiye Kurumsal Teknoloji Direktörü Erdem Alptekin, kız öğrencileri mühendislik fakültesine yönlendirmek ve bu alanda eğitim alanları desteklemek için çalışma başlattıklarını söyledi. Alptekin, "Siemens Türkiye'de görev yapan çeşitlilik konseyimiz, Türk Eğitim Vakfı ile işbirliği yaptı. 'Kadın Mühendisler' adını verdiğimiz proje kapsamında, şirketimizde çalışan kadın mühendisler, genç mühendis adaylarına mentorluk desteği veriyor. Böylece kızlarımız okulda aldıkları teorik bilgileri pratiğe dayalı bilgilerle destekliyor, iş hayatına daha iyi hazırlanıyor" dedi.

ÇOK DAHA BAŞARILILAR
"Sürdürülebilir gelecek için gereken değişimin, ancak kadınların tam desteği ve katılımıyla sağlanabileceğinin farkındayız" diyen Alptekin, şöyle devam etti: "Kadın mühendislerimizin düşünce yapıları farklı ve problem çözme kabiliyetleri çok yüksek. Bunu, başarımızı devam ettirebilmemiz için önemli bir faktör olarak görüyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız ve CEO'muz Hüseyin Gelis, çeşitliliği çok önemsiyor, projelerimize tam destek veriyor."

AR-GE'DE 1000 KIŞIYE ÇIKACAK
AR-GE ve İnovasyon merkezilerinde 600 kişiyi istihdam ettiklerinin bilgisini veren Alptekin, "Burada Endüstri 4.0 ve endüstriyel bulut alanlarına odaklanıyor, ekibimizle hem araştırma-geliştirme faaliyetlerini yürütüyor hem de Türkiye'nin inovasyon çalışmalarına katkıda bulunuyoruz. Beş yıl içinde ekibimizdeki çalışan sayısını 1.000 kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi. Özellikle dijitalizasyon ve endüstriyel bulut çözümlerine büyük önem verdiklerini aktaran Alptekin, "Siemens Türkiye Ar-Ge ekibimizde 200 kişi sadece dijitalizasyona odaklanıyor ve bu yönde çalışmalar yapıyor. Global projelere bağlı büyümemizle doğru orantılı olarak Siemens Türkiye'de Ar-Ge en yoğun işe alım yapılan bölümlerin başında geliyor" diye konuştu.