Oyuncu Hakkı Ergök: “TV Dizisi Sanat Değildir”

Oyuncu Hakkı Ergök: “TV Dizisi Sanat Değildir”
Öykülerden Oyunlar adlı tiyatro oyununu sahnelemek üzere İzmir’in Aliağa ilçesine gelen tiyatrocu Hakkı Ergök ile Kemal Başar, Aliağalı sanatseverlerle söyleşi yaptı.
Devlet tiyatrosu kökenli oyuncu Hakkı Ergök ve ünlü oyuncu merhum Savaş Başar’ın oğlu Kemal Başar, Aliağa Belediyesi Ramazan ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşide sanatseverlerle bir araya geldi. Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşiye, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt ile çok sayıda vatandaş dinleyici olarak katıldı. Söyleşinin moderatörlüğünü üstlenen duayen oyuncu Atilla Arcan’ın sorularını yanıtlayan konuşmacılar, kendileri hakkında merak edilenleri paylaştı.
"TELEVİZYON DİZİSİ SANAT DEĞİLDİR"
Söyleşide dizi ve oyunculuk dünyasına dair dikkat çekici açıklamalarda bulunan Hakkı Ergök, “Dizi sanat değildir” diyerek yeni bir tartışmanın kapısını araladı. Sanatçıların dizi oyunculuğunu severek yapmadığını belirten Ergök, şöyle konuştu: “Ben de dahil olmak üzere sanatçıların birçoğu dizileri keyif alarak yapmaz. Sadece ekonomik sebeplerden dolayı dizilerde oynuyoruz. Ama tabi ki sinemanın yeri ayrıdır. Bir sanatçının malzemesi insandır. Diziler sanatçılara sadece para değil şöhret de veriyor. Şöhret insan malzemesinin yok olmasına yol açar. O zaman kimse size gerçekçi bakmamaya başlar. Kimsenin duygularını anlayamaz hale gelirsiniz ve empati kuramaz hale gelirsiniz. Dolayısıyla bindiğiniz dalı kesmiş olur ve malzemenizi kaybedersiniz." Özellikle bu durumun Türkiye’de daha çok kendini gösterdiğini anlatan Ergök, şunları söyledi: "Dizi sanat değildir. Sinema sanattır. Dizide ticari ilişkiler vardır. Ayrıca, dizi sinema gibi kalıcı bir iş değildir. Kalıcı olmayan bir şeyden sanat olmaz. Dizi, suya yazı yazmak gibidir yayınlandığı günden sonra unutulur. Ama sinema, tiyatro dizi gibi bir günde unutulmaz. Dizi çekmek için oyuncu olmaya gerek yok. Yönetmenin veya yapımcının kafasındaki resme tipiniz uyuyorsa oyuncu olabilirsiniz. Ama tiyatro için aynı şey söz konusu değil. Bu işi yapmak isteyen gençler mutlaka bu işin eğitimini alsınlar.”
"TİYATRO YAPMAK İSTEYENLER ÇİLE ÇEKMEYE HAZIR OLSUNLAR"
Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen söyleşide; oyuncu olmayı hedefleyen gençlere tavsiyelerde bulunan Kemal Başar da, sözlerini şöyle tamamladı: “Tiyatro oyuncusu olmak isteyen gençler öncelikle ciddi bir şekilde çile çekmeye hazır olsun. Tiyatro yapmak isteyen gençler bir süre sıkıntı çekeceklerdir. Oyunculuk, dünyanın en önemli işi değil ama çok saygın bir iş. İyi bir oyuncu olabilmek için ne kadar erken zamanda kendinizi bulabilirseniz, keşfedebilirseniz o kadar iyidir. Felsefeyle, sosyoloji gibi dallarla yakından ilgilenmelidirler. Mutlaka dünyaya belli bir politik pencereden bakabilmelidir. Kişi kendini her anlamda geliştirmeli, doldurmalıdır.”
BİZE ULAŞIN