Aliağa’da Ramazan Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri

Aliağa’da Ramazan Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri
Yazar, şair ve koleksiyoncu Sunay Akın, Aliağa Belediyesi’nin Ramazan ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katıldı.
Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Atilla Arcan’ın yaptığı söyleşide konuşan Akın, toplumun öz değerlerine yeterince sahip çıkmadığından yakındı. Toplumun özellikle son yıllarda bazı değer yargılarını kaybettiğini dile getiren Akın, şunları söyledi:
"Biz kendi tarihimizi, duygularımızı, gerçek zenginliklerimizi çamaşır leğeni karşılığında sokaktan geçen eskicilere verdik. Plastik kova, mandal karşılığında hatıralarımızdan vazgeçtik. Eskiden evlerimizde bulunan cam büfelerin içinde aile yakınlarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin eşyaları olurdu. O büfeler müze gibiydi. Yani eskiden her evde müze vardı. Antika eşyalar satılmaz, atılmaz saklanırdı. Eskiden evimize misafir gelirdi. Şimdi insanlar bir birlerinin yüzüne bakmıyor. Misafirlerimizi çek yatlarda yatırırdık. O çekyatların üst kısmından kitaplık olurdu. Bugün gidin mobilya satan mağazalara kaçında kitaplık görebilirsiniz"
Konuşmasında demokrasi vurgusu yapan Akın, "Bir orkestrada farklı farklı enstrümanlar vardır. Herkes farklı enstrümanları çalar. İşte demokrasi de böyle bir şeydir. Farklı farklı düşüncelerde sıkıntı yok. Sorun sadece şudur; seçip Ankara’ya gönderdiğimiz müzisyenler nota bilmelidir" dedi.
“KENDİ KENDİME OKUMA YAZMA ÖĞRENDİM”
Geçmiş ile günümüz arasında ki kültürel değişimi çeşitli örnekler vererek anlatan Akın, "Benim çocukluğumda evlerin içinde, duvarda saatli maarif takvimi vardı. Her günü gösteren yaprağın arkasında şiir yazılıydı. 365 güne bir yaprak ve her yaprağın arkasında bir şiir vardı. Benim çocukluğumun geçtiği salonun duvarında 365 tane şiir asılıydı. Şimdilerde ise saatli maarif takvimi kullanan neredeyse yok. O takvim yapraklarının arkasındaki şiirleri okuyabilmek için kendi kendime okuma yazma öğrendim" diye konuştu.
Söyleşinin sonunda sahneye gelen Aliağa Belediyesi Özel Kalem Müdürü Fahrettin Akış, Sunay Akın’a teşekkür ederek, kendisine Kyme Antik kentine ait sikkelerin tuğrası ile işlenmiş cam bir tabak hediye etti.
BİZE ULAŞIN