Ulukut: "Dizilerde Ve Tiyatrolarda Çıtayı Yükseltmeliyiz"

Aliağa Belediyesi tarafından kültür sanat üzerine bir söyleşi düzenlendi. Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen söyleşiye, konuşmacı olarak Devlet Tiyatroları Sanatçısı Levent Ulukut katıldı. Ulukut, yaptığı konuşmada, kültür sanata yapılan yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu söyledi.
Duayen oyuncu Atilla Arcan’ın moderatörlüğünde yapılan söyleşide; özellikle yerel yönetimlerin tiyatroyla toplum arasında köprü vazifesi gördüğünü belirten Ulukut, şöyle konuştu: “Yerel yönetimlerin tiyatroyu desteklemesi, belediye yöneticilerinin tutumuyla ilgili bir durum. Yerel yönetimler alt yapı, temizlik, çevre düzenlemeleri üzerine çalışmalar yapmalı. Ancak, bunun yanında insanlar için sanata da destek vermeli. Sanata destek vermezseniz bir şeyler mutlaka eksik olur.” Tiyatro sanatının insanlık tarihi kadar eski olduğunu anlatan Ulukut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tiyatronun doğuşu ilk insanın doğuşu ile birdir. İlkel insanlar daha konuşmaya başlamadan önce, yaptıkları av sonrası el işaretleriyle, mimikler ile avı nasıl gerçekleştirdiklerini anlatırlardı. Örneğin Türkiye’de birçok antik kent var. Bu antik kentlerde devasa tiyatro yapılarını görüyoruz. Günümüzle karşılaştırdığımız zaman şuan çok daha ileride olmamız gerekiyor. Aliağa Belediyesinin 30 günde 28 tiyatro düzenlemesi bile çok önemli bir başlangıç. Aliağa Belediyesi örneğinde olduğu gibi yerel yönetimlerin tiyatroyu desteklemesi doğru bir hareket.”
ÇITAYI YÜKSELTMELİYİZ
Televizyonun gücüyle tiyatronun güzelliğinin entegre edilmesi gerektiğine vurgu yapan Ulukut, şunları söyledi: “Televizyonda son derece başarılı tiyatro oyunları yayınlanıyor. Örneğin ‘Güldür Güldür’ bir tiyatro, fakat bunu televizyona taşıyorlar. Biliyorsunuz televizyon kanalları milyonlarca insana hitap ediyor. Tiyatro için bunu bir adım olarak görmek lazım. İnsanlar televizyondan izledikleri tiyatro oyunlarının canlı performanslarını görmek için tiyatroya gidebiliyorlar.”
Türkiye’de yapılan televizyon dizilerini değerlendiren Ulukut, “Dizilerin de bir izleyici kitlesi var. Ama diziler konusunda kalitenin biraz daha artması gerekiyor. Dizilerin, izleyicinin aptal yerine konulmadan yapılması gerekiyor. İzleyiciyi iki replik için saatlerce bekletmeden, aynı şeyi tekrar tekrar vermeden yaparlar ise dizilerin kalitesi biraz daha artacaktır. Hayatımızda tiyatro olmalı dizi de olmalı fakat, çıtayı biraz daha yükseltebilirsek, hem oyuncular için hem de halkımız için daha iyi olacaktır” diye konuştu
TİYATROCUNUN FELSEFESİ İNSANI SEVMEK OLMALIDIR
Atilla Arcan’ın sorularına cevap veren Ulukut, “İnsana saygı duymak benim en önemli felsefemdir. Kim olursa olsun oyunumu izlemeye gelen seyirciye nasıl yardımcı olabilirim, onlara tiyatro sanatını nasıl anlatabilirim ya da o oyunda izleyici için en iyi ne söyleyebilir. Tiyatro sanatı insanı anlatıyorsa, tiyatrocunun malzemesi insansa, tiyatrocunun felsefesi insanı sevmek olmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.
BİZE ULAŞIN