İzmir’de Denize Nazır İftar

Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan iftar etkinlikleri farklı bir boyut kazandı. İzmir’in önemli tatil beldelerinden Özdere’de plajda kurulan iftar sofrası yazlıkçılar tarafından büyük ilgi gördü.
İzmir’in Menderes ilçesinde Belediye tarafından bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen iftar organizasyonları vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Özdere’de denize sıfır noktada yapılan iftara yazlıkçılar, Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu’nun elinden çorbalarını alarak oruçlarını açtı. İzmir’in önemli tatil beldelerinden Özdere’de mavi ve yeşilin buluştuğu noktada kurulan iftar sofrası her gün bin 500 kişiyi ağırlıyor.
“BİZE YAŞATMADILAR”
Menderes Belediyesi’nin 60 yıllık tarihinde iftar sofrasının kurulmadığını söyleyen Başkan Bülent Soylu, “İnsanlarımıza bu güzellik, bu birlik ve beraberlik tablosu yaşatılmadı, çok görüldü. Biz geçen yıl göreve gelir gelmez bu iftar programlarını planladık ve hayata geçirdik. Menderes merkezinde biz her gün bin 300, bin 400 kişiye iftar yemeği veriyoruz. Aynı şekilde 400-450 engelli, yaşlı, hasta vatandaşımızın evine yemek servisi yapıyoruz. Bugün Özdere’de denize sıfır noktadayız. Özdere ile Mendres merkez arasında 33 kilometre mesafe var. Biz de bu büyük mahallelerimizde haftanın belli günlerinde bu iftar sofralarını kuruyoruz. Her görüşten insanı, zengini fakiri, sağcıyı solcuyu bu iftar sofrası etrafında toplamayı, hep birlikte iftar açmayı, açtırmayı Allah bize nasip etti” dedi.
“ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETMEMİZ LAZIM”
Ramazan adetlerinin küçük çocuklara yaşatılmasının önemine vurgu yapan Soylu, “Burada 8-10 yaşında bir sürü çocuğumuz var. Önemli olan bu havayı onlara yaşatmak, onlara öğretmek. Ben çocukluğumda bu kadar kalabalıkla iftar yapmadım, bunları bize öğretmediler. Çocuklarımız bunları görür ve yaşarlarsa onlar da gelecek nesillere bunları aktararak devam edecekler” diye konuştu.
“ÇAY BİZDEN SOHBET SİZDEN”
Etkinlikler kapsamında iftar yemeğinin ardından vatandaşlara Osmanlı şerbeti ikram edildi. Organizasyonlarda ayrıca ‘çay bizden sohbet sizden’ etkinliği de gerçekleşti. Oruçlarını afiyetle açan vatandaşlar, belediye tarafından kendilerine ikram edilen çayları yudumlayıp keyifle sohbetlerini gerçekleştirdiler. Çocukların da unutulmadığı etkinlikte pamuk şeker ve macun ikramı da yapıldı.
BİZE ULAŞIN